Izrael v úterý pokračoval v leteckých úderech v Pásmu Gazy, které brzy ráno připravily o život nejméně sedm dalších Palestinců, z toho pět členů jedné rodiny. Počet palestinských obětí od začátku bojů 8. července podle představitele palestinských záchranářů citovaného agenturou AFP tak stoupl na 583 mrtvých a 3640 zraněných.

Počet izraelských obětí se také zvýšil, a to podle Reuters na 29 mrtvých poté, co armáda oznámila smrt dvou dalších vojáků, jeden voják se pohřešuje.

Operace proti Pásmu vstoupila do třetího týdne, akce pozemních jednotek trvají pět dní.

Sedm Palestinců přišlo v úterý ráno o život při izraelských náletech na jihu a v centru Pásma Gazy. Armáda se soustředila na mešity, sportovní komplex a dům jednoho z vůdců Hamásu.

Mezi dosavadními palestinskými oběťmi je podle palestinských zdravotníků asi 100 dětí. Izraelské oběti tvoří 27 vojáků, kteří padli v pozemních bojích posledních dnů, a dva civilisté, které zasáhl výbuch rakety vypálené palestinskými radikály z Pásma Gazy.

Izrael připisuje civilní palestinské oběti taktice Hamásu, jehož členové se skrývají mezi civilisty. Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) ale upozornil, že Pásmo patří k nejhustěji obývaným územím na světě a že civilisté nemají, kde se schovat. Při izraelské ofenzívě bylo zničeno na 500 domů a 100 000 lidí se uchýlilo pod ochranu škol, které provozuje OSN. Pásmo obývá zhruba 1,2 milionu lidí a na jednom kilometru čtverečních žije na 4500 osob.

Hamás před dvěma dny oznámil, že zajal jednoho izraelského vojáka, což ale armáda ani izraelské úřady dosud nepotvrdily. Izraelské sdělovací prostředky informovaly o tom, že armáda pohřešuje jednoho z vojáků. Velení se domnívá, že muž zemřel v Pásmu Gazy při nedělním útoku na vojenské auto. Hamás svou informaci o únosu dokazoval snímky osobních dokladů izraelského vojáka, avšak nikoli jeho samotného. Muž byl v autě se šesti kolegy, kteří při útoku přišli o život a které už armáda identifikovala. Vojsko o smrti sedmičlenné posádky auta informovalo už v neděli.

Ministři zahraničí členských zemí EU v závěrech svého úterního jednání uvedli, že Evropská unie uznává legitimní právo Izraele na obranu, jeho vojenská operace v Gaze však musí být přiměřená a v souladu s mezinárodním humanitárním právem. Unie podle nich také silně odsuzuje salvy raketami, které na území Izraele bez míření vypouští z Pásma Gazy palestinské hnutí Hamás a které dopadají na civilisty.

Zprávy o dalším násilí přišly v době, kdy americký ministr zahraničí John Kerry začal v Egyptě jednat s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a s dalšími zahraničními partnery o možnosti dosáhnout v izraelsko-palestinském konfliktu co nejrychleji příměří. Kerry chce obě strany přimět k souhlasu s vyhlášením humanitárního příměří, avšak koordinátor vládních akcí na palestinských územích Joav Mordechaj OSN informoval, že Izrael na tento návrh nepřistoupí.

Příměří vyloučila také izraelská ministryně spravedlnosti Cipi Livniová. "Tato operace je nevyhnutelná a Hamás stanovuje takové podmínky, které příměří vylučují. Jsou nepřijatelné nejen pro Egypťany, ale i pro Američany a palestinskou samosprávu. Jsem si jistá, že s nimi nebude souhlasit ani Izrael," řekla ministryně.

Hamás tvrdí, že chce vybojovat zrušení blokády Pásma Gazy, a to nejen ze strany Izraele, ale také ze strany Egypta, který zavírá jižní hraniční přechod Rafáh. Izraelci chtějí oslabit bojovou sílu Hamasu, zastavit jeho raketové útoky a zničit tunely. Hamás od začátku bojů vystřelil na Izrael na 2000 raket, z nichž 1600 dopadlo a zbytek zneškodnila izraelská protiraketová obrana.

Při prvním jednání se šéfem OSN v pondělí večer Kerry oznámil, že Spojené státy do Pásma Gazy posílají humanitární pomoc v hodnotě 47 milionů dolarů (asi 955 milionů korun).