Do Izraele v pondělí tunely pronikla z Pásma Gazy dvě komanda palestinských radikálů. Izraelští vojáci všech jejich deset členů zastřelili. Obyvatelé vesnic a kibuců v blízkosti severní hranice pásma dostali pokyn nevycházet z domovů. Boje byly součástí operace, kterou Izrael zahájil proti radikálům 8. července.

Při bojích v Pásmu Gazy přišlo za posledních 24 hodin o život sedm izraelských vojáků, dalších 30 jich bylo zraněno, z toho tři těžce. Oznámila to v pondělí večer izraelská armáda.

Na palestinské straně v pondělí podle palestinských zdrojů zemřelo přes 100 lidí. Celkově již bylo podle agentury AFP za poslední dva týdny bojů a náletů zabito nejméně 570 Palestinců. Přes 100 000 obyvatel Pásma Gazy muselo opustit své domovy, oznámila OSN.

Smrt sedmi izraelských vojáků znamená, že celkově zemřelo při střetech s radikály z hnutí Hamás 25 příslušníků armády. Při útocích rovněž přišli o život dva izraelští civilisté. Podle izraelského deníku Haarec zemřeli čtyři z vojáků v pondělí ráno při přestřelce s deseti militanty z palestinského komanda, které se dostalo tunelem na území Izraele u kibucu Nir Am. Zbytek vojáků přišel o život během bojů v Gaze.

Palestinci v pondělí pokračovali v raketových útocích na Izrael a poplašné sirény zněly až v blízkosti Tel Avivu. Při izraelském útoku na Gazu byla zasažena nemocnice. Na místě bylo podle palestinských záchranářů pět mrtvých a desítky zraněných. Izraelci útok ale brání s tím, že hned vedle nemocnice měl Hamás úkryt protitankových střel, který byl terčem náletu.

Boje začaly 8. července a Izrael jimi chce oslabit bojovou sílu radikálního palestinského hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy a ohrožuje Izrael raketovými útoky. Jak oznámila izraelská armáda, od zahájení operace Protective Edge (Ochranné ostří) vypálili radikálové na cíle v Izraeli okolo 1930 raket, z nichž 387 bylo zneškodněno.

Izraelský protiraketový systém Iron Dome je nastaven tak, aby likvidoval rakety směřující na obydlené oblasti, ostatní nechává dopadnout na otevřená prostranství.

Organizace pro osvobození Palestiny dala souhlas s uspořádáním stávky a také demonstrací na Západním břehu Jordánu. Měly se konat až po osmé hodině večer, kdy skončí půst dodržovaný o ramadánu. Obchody, tržiště i úřady zůstaly v pondělí ze solidarity s lidmi v Gaze uzavřeny. Už v noci na pondělí demonstrovalo v Ramalláhu asi 4000 lidí a další protest se konal v Nábulusu.

Ačkoli do Egypta zamířil i americký ministr zahraničí John Kerry, aby pomohl ukončit boje, izraelští politici odmítají předčasné příměří. "Musíme misi dokončit a to se nestane, dokud nepomine hrozba, kterou představují tunely," sdělil ministr spojů Gilad Erdan.

"Máme vážné obavy týkající se rostoucího počtu obětí na palestinské straně i ztrát izraelských životů," prohlásil v pondělí americký prezident Barack Obama. "Požádal jsem Johna (Kerryho), aby udělal vše, co bude moci, pro to, aby byly bojové akce zastaveny. Nechceme už vidět žádné další mrtvé civilisty," dodal. Mluvčí Bílého domu následně ještě doplnil, že "Izrael má právo bránit se útokům, ale musí dělat víc pro to, aby zajistil ochranu civilistů."

Do Káhiry v pondělí odpoledne dorazil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který měl v plánu o situaci v Gaze jednat s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím a dalšími zástupci arabských států. "Násilí musí být okamžitě zastaveno," prohlásil šéf OSN na tiskové konferenci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist