V Rumunsku dnes začala stavba americké základny. Jde o součást zamýšleného protiraketového systému v Evropě, který budí hněvivé reakce Ruska. Základna Deveselu na jihu země by měla začít fungovat v roce 2015. Podle agentury AP by měla být vybavena protiraketovými střelami SM-3 a radarovými stanicemi.

Spojené státy tvrdí, že protiraketový systém vytváří výlučně pro obranné účely, aby zachycovaly balistické rakety ohrožující evropské spojence. Za nejpravděpodobnějšího protivníka USA označují Írán.

Americké plány ale narážejí na odpor Ruska, které tvrdí, že by americké protirakety na starém kontinentu mohly potenciálně ohrožovat ruské strategické síly, na nichž spočívá obranyschopnost země.

Rusové vyhrožují, že na oplátku vyzbrojí své rakety mohutnějšími hlavicemi, schopnými pronikat protiraketovým deštníkem, a také přeruší spolupráci s Američany při jaderném odzbrojování a v dalších oblastech.

Americká diplomacie podle stanice BBC uvedla, že protiraketová obrana, označovaná jako Aegis Ashore System, je odpovědí NATO na rostoucí hrozbu šíření raketových zbraní na Blízkém východě. Američtí představitelé také tvrdí, že protiraketová základna v Rumunsku pomůže ochránit evropské spojence.

"Jde o seriózní partnerství s USA. Je to první objekt svého druhu ve východní Evropě," prohlásil o americké základně rumunský ministr Mircea Duša. Slavnostní ceremonie se také zúčastnil náměstek amerického ministra obrany James Miller. Zdůraznil, že "aliance vstoupila do nových časů, kdy také čelí novým hrozbám - a jednou z nich je útok balistickou raketou".

Američané podpoří školy

Podle rumunského tisku se opuštěné vojenské letiště Deveselu přemění v moderní základnu, na které budou asi dvě stovky vojáků a civilních odborníků. Američané také přispějí na opravu a vybavení místních škol.

Plány na vybudování protiraketové obrany v Evropě ohlásil ještě předchozí americký prezident George Bush v roce 2000; původně počítal s radarem v Česku a základnou v Polsku. I přes úpravu těchto plánů za dob Baracka Obamy americký záměr stále dráždí Moskvu.