Spojené státy vyslaly k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova torpédoborec USS McCain používaný k protiraketové obraně. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný činitel americké obrany.
Válečné plavidlo USS McCain je vybaveno systémem používaným k obraně proti balistickým střelám. "Jde o obezřetný krok, který poskytuje širší možnosti protiraketové obrany v případě, že by se staly nezbytnými," prohlásil tento zdroj.
Pokud se informace potvrdí, šlo by o další krok americké armády v regionu, kde komunistická Severní Korea v posledních týdnech přitvrdila ve výhrůžkách vůči Jihu a jeho spojencům. Torpédoborec má prý operovat ve vodách u jihozápadního pobřeží poloostrova. Neočekává se prý ale, že se zapojí do jakýchkoli manévrů.
Podle zdroje z amerického ministerstva obrany, který na webu citovala televize CNN, Washington blíž k severokorejskému pobřeží rozhodl kromě válečné lodi přesunout i plošinu s radarem, aby tak mohl sledovat vojenské kroky tamního uzavřeného komunistického režimu včetně případného vystřelení rakety.
Mluvčí Bílého domu Jay Carney však mezitím v pondělí uvedl, že Washington přes ostrá vyjádření Pchjongjangu žádný znepokojivý pohyb severokorejských ozbrojených sil nezaznamenal.
KLDR v úterý oznámila, že obnoví činnost v jaderném reaktoru v komplexu Jongbjon uzavřeném v roce 2007, informuje oficiální agentura KCNA.
Areál, který je v provozu od 60. let, leží asi 90 kilometrů severně od hlavního města a kromě reaktoru se zde nachází i zařízení na obohacování uranu. (Na snímku demolice chladící věže jaderného reaktoru v Jongbjonu ze 27. červena 2008)
Mluvčí severokorejské agentury pro atomovou energii potvrdil, že zařízení budou využívána k energetickým i vojenským účelům.
"Produkce jaderné elektrárny bude využita k řešení akutního nedostatku elektřiny a k podpoře jaderných ozbrojených sil," uvedla agentura KCNA.
KLDR vyhlásila válečný stav. Rusko varuje: Nepřekročte linii, za kterou není návratu - čtěte ZDE
KLDR: Jaderných zbraní se nevzdáme ani za miliardy dolarů. Jsou životním zájmem země - čtěte ZDE
Podle všeho jsou v areálu čtyři nebo tři výzkumné jaderné reaktory. Za hlavní a funkční se považuje pětimegawattový reaktor z roku 1986, který je jediným známým zdrojem plutonia pro severokorejský jaderný zbrojní program. Ročně je schopen vyprodukovat přes šest kilogramů plutonia.
KLDR v roce 2007 oznámila, že jaderný komplex v Jongbjonu uzavřela. V červenci 2008 zde zničila chladicí věž reaktoru. Tyto kroky byly součástí dohody přijaté na šestistranných rozhovorech o jaderném odzbrojení, na nichž Pchjongjang slíbil pozastavit své jaderné aktivity výměnou za hospodářskou pomoc a bezpečnostní záruky.
Centrifugy a dostavba reaktoru
Dialog byl ale v prosinci 2008 přerušen a v roce 2010 se objevily informace, že se v Jongbjonu buduje lehkovodní reaktor a že tam Severokorejci nainstalovali centrifugy na obohacování uranu. Práce na dostavbě reaktoru byly znovu potvrzeny loni.
Severní Korea o víkendu vyhlásila válečný stav Jižní Koreji, která obratem ujistila, že hrozbu bere vážně a že je připravena k okamžité vojenské odpovědi na provokace ze Severu. Pchjongjang svůj postup zdůvodnil mimo jiné uvalením přísnějších sankcí OSN a americkou vojenskou aktivitou.
Washington minulý týden v rámci společných manévrů s Jižní Koreou vyslal nad jihokorejské území neviditelné bombardéry B-2. V pondělí nad ránem se objevila zpráva, že Američané do cvičení poslali také obávané stíhačky F-22 Raptor.
Severokorejská komunistická strana mezitím o víkendu schválila strategii dalšího rozvoje, podle níž má jít posilování hospodářství ruku v ruce s dalším rozvíjením jaderného arzenálu.
Korejská válka 1950 - 1953
Korejská válka 1950 - 1953
Kim Čong-un na zasedání ústředního výboru vládní Korejské strany práce prohlásil, že jaderná síla KLDR "je spolehlivý válečný odstrašující prostředek a záruka na ochranu suverenity" země. "Základem mocné jaderné síly je, že mohou existovat mír a prosperita, a to činí lidské životy šťastné," uvedl vůdce podle zveřejněného přepisu projevu.
Jeho projev podle agentury Reuters vyvolával dojem, že přesouvá důraz na rozvoj ekonomiky, a Spojeným státům vytýkal, že chtějí KLDR zatáhnout do závodů ve zbrojení, aby se tak pokusily vytvořit překážky hospodářskému pokroku.
V rámci posílení ekonomické politiky KLDR byl v pondělí novým premiérem jmenován ekonom a bývalý předseda vlády Pak Pong-ču. Premiérský úřad opustil v roce 2007, kdy se mu nepodařilo prosadit reformy.
Čínské politování
Severní Korea v posledních týdnech přerušila spojení horké linky se Spojenými státy, Jižní Koreou i OSN. Hrozí také uzavřením ekonomické zóny. Zároveň prý namířila své rakety na vojenské základny USA na Guamu i na americké pevnině.
Čína, nejbližší spojenec KLDR, už veřejně vyjádřila nad severokorejskou rétorikou politování a vyzvala k umírněnosti.
"Zaregistrovali jsme oznámení KLDR a vyjadřujeme politování," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. "Vyzýváme všechny zainteresované strany, aby zachovaly klid a reagovaly umírněně," dodal.
Korejská válka 1950 - 1953
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist