Rusko ve čtvrtek na jihu země odpálilo mezikontinentální balistickou raketu Topol v rámci testů, které mají prověřit způsobilost zbraně proniknout protiraketovou obranou protivníka. Oznámila to agentura Interfax.

Podle ruských armádních zdrojů má zdokonalený typ rakety rozšířit výzbroj ruských strategických raketových sil. Rusko podle odborného tisku intenzivně pracuje na zdokonalení svého raketového potenciálu v reakci na budování protiraketového štítu NATO v Evropě.

Kromě raket Topol testuje i novou strategickou raketu, která má být pozemní verzí námořní rakety Bulava. Úspěšný test této rakety provedla ruská armáda koncem května.

I čtvrteční pokusný start rakety Topol byl podle agentury Interfax úspěšný. Střela byla odpálena ze střelnice Kapustin Jar nedaleko jihoruské Astrachaně a dopadla do prostoru kazašské vojenské střelnice Sary Šagan. Cíle dosáhla s přesností, která odpovídá zadaným parametrům.

Podle ruského velení byly během testu "získány informace, které budou využity při vývoji účinných prostředků pro překonání protiraketové obrany". Protiraketový štít NATO západní státy budují na obranu před íránskými raketami, Moskva ale tvrdí, že obranný systém omezí odstrašující sílu ruských strategických prostředků.