Američtí a čínští činitelé ve čtvrtek vyjádřili výrazně nesouhlasné názory na to, jak Čína postupovala v otázce bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.
USA zklamal postup Číny poté, co Hongkong umožnil Snowdenovi opustit své území. Výroky by podle agentury Reuters mohly naznačovat rozepři mezi oběma největšími světovými ekonomikami.
"Byli jsme zklamáni tím, jak úřady v Pekingu a Hongkongu řešily Snowdenův případ, což podkopalo naše úsilí budovat důvěru nutnou ke zvládání obtížných problémů," uvedl podle Reuters náměstek amerického ministra zahraničí Bill Burns.
Čínský státní tajemník Jang Ťie-čch' sdělil, že kroky Hongkongu byly v souladu se zákonem. "Jeho přístupu nelze nic vytknout," sdělil také o Hongkongu. Odmítl i americkou kritiku týkající se stavu lidských práv v Tibetu a v neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.
Tamní obyvatelé se podle něj těší "bezprecedentní svobodě" a šťastnějším životům. Čína doufá, že USA "zlepší" svou vlastní situaci v oblasti lidských práv, sdělil také podle agentury AP.
Bilaterální investiční smlouva
Vyjádření obou činitelů představují překvapivé zakončení dvoudenních rozhovorů v rámci strategického a ekonomického dialogu mezi oběma mocnostmi. Obě největší světové ekonomiky se během jednání ve Washingtonu mimo jiné dohodly na obnovení pozastavených rozhovorů o bilaterální investiční smlouvě.
Snowden v USA čelí obvinění ze špionáže a krádeže úředních dokumentů, neboť médiím vyzradil informace o tajném americkém programu sledování údajů o internetové a telefonní komunikaci lidí v USA i ve světě.
Američan přebývá už tři týdny v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, kam přiletěl 23. června z Hongkongu. Venezuela mu nabídla azyl, podle čtvrtečního vyjádření venezuelského ministra zahraničí Snowden na její nabídku azylu zatím oficiálně neodpověděl.
Německo, Polsko nebo Indie. Snowden požádal o politický azyl dvě desítky států - čtěte ZDE
Ruští agenti se vrací k psacím strojům. Tajné služby se bojí špionáže přes internet - čtěte ZDE
Britský deník Guardian mezitím s odvoláním na přísně tajné dokumenty od Snowdena ve čtvrtek přinesl informaci, že americký softwarový gigant Microsoft úzce spolupracoval s americkými tajnými službami, aby jim pomohl zachytit komunikaci uživatelů.
Americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) prý umožňoval obcházet kódování elektronické pošty a spolupracoval s NSA a s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) na usnadnění přístupu do služby SkyDrive, což je úložný systém dat. Tajnému sledovacímu programu Prism také pomáhal shromažďovat video a audionahrávky z rozhovorů uskutečněných prostřednictvím komunikační služby Skype.
Microsoft již dříve tvrdil, že NSA neposkytoval přímý přístup k informacím. Ve čtvrtek uvedl, že zákaznické údaje poskytuje jen na řádnou žádost amerických úřadů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist