Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že se rozhodl nabídnout "humanitární azyl" bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi. Možnost poskytnutí azylu Snowdenovi ve své zemi předtím naznačil také nikaragujský prezident Daniel Ortega. Bílý dům podle agentury Reuters odmítl nabídku Venezuely komentovat a novináře odkázal na ministerstvo spravedlnosti.

Venezuela už dříve s poskytnutím azylu Američanovi obviněnému ze špionáže v zásadě souhlasila, ale oficiální rozhodnutí učinila až v sobotu. "Rozhodl jsem se poskytnout humanitární azyl mladému Američanovi Edwardu Snowdenovi, aby mohl přijít do vlasti (Simóna) Bolívara a (Huga) Cháveze a žít mimo dosah imperiální severoamerické perzekuce," prohlásil levicový pokračovatel zesnulého prezidenta Cháveze v pátek při příležitosti oslav venezuelské nezávislosti.

Podle agentury AP není jasné, zda je je venezuelská nabídka něčím podmíněna.

"Řekl pravdu, v duchu revolty, o tom, že USA špehují celý svět," řekl Maduro o Snowdenovi. "Kdo je vinen? Mladý muž... , jenž odmítá válečné plány, nebo americká vláda, která vypouští bomby a vyzbrojuje teroristickou syrskou opozici proti lidu a legitimnímu prezidentovi Bašáru Asadovi?" pokračoval Maduro. "Kdo je teroristou? Kdo je tím globálním provinilcem?" dodal venezuelský vůdce.

Nikaragua by Snowdena také přijala

Také další latinskoamerická země, Nikaragua, obdržela žádost bývalého technického konzultanta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena o azyl a je připravena mu vyhovět, "pokud to okolnosti dovolí". Prohlásil to v pátek podle tiskových agentur nikaragujský prezident Daniel Ortega.

"Uznáváme a ctíme právo na azyl a je zřejmé, že pokud to okolnosti dovolí, přijmeme Snowdena s velkou radostí a udělíme mu tady v Nikaragui azyl," citovala socialistického prezidenta agentura AFP.

"Máme svrchované právo pomoci člověku, kterého se zmocnily výčitky svědomí poté, co zjistil, jak Spojené státy používají techniku ke špehování na celém světě, a zvláště u svých evropských spojenců," prohlásil Ortega.

Třicetiletý Snowden, který prozradil informace o amerických sledovacích programech a nyní se zřejmě ukrývá v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremetěvo, tento týden se žádostí o azyl oslovil přes 20 zemí. Některé země už prosbu odmítly, další ji ani nemohou vyřídit, protože je nutné ji podat na jejich území.

V současnosti je Snowden bez cestovních dokladů, když mu je Spojené státy zrušily. Američan vyzradil podrobnosti o utajovaném programu americké vlády Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti USA ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů.

Tento týden muselo ve Vídni neplánovaně přistát letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralese vracejícího se z Moskvy, očividně kvůli podezření, že je Američan na palubě.

Bolívie ve čtvrtek oznámila, že podala proti jednání evropských zemí stížnost generálnímu tajemníkovi OSN a také vysokému komisaři OSN pro lidská práva. Diplomatický incident pobouřil kromě Bolívie i další latinskoamerické země.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist