Ukrajinská generální prokuratura ukončila vyšetřování vraždy podnikatele a politika Jevhena Ščerbaně z poloviny 90. let. Zločin si podle ní objednala bývalá premiérka Julija Tymošenková, oznámil generální prokurátor Viktor Pšonka. Podle agentury RIA Novosti hrozí bývalé premiérce doživotí.

"Shromáždili jsme materiály svědčící o tom, že Tymošenková si společně s (někdejším premiérem) Lazarenkem vraždu objednala. Vyšetřovací skupina generální prokuratury Tymošenkovou navštívila v pátek, aby ji informovala, že je z tohoto zločinu podezřelá," konstatoval Pšonka.

Miliardář Ščerbaň, poslanec a šéf vlivné ukrajinské finanční skupiny, byl spolu se svou manželkou zastřelen na letišti v Doněcku v roce 1996. Z vraždy bylo o šest let později obviněno osm lidí, z nichž tři byli odsouzeni na doživotí. Iniciátora zločinu ale policisté nevypátrali.

Tymošenková a Lazarenko za vraždu Ščerbaně údajně zaplatili 2,8 milionu dolarů (54 milionů korun v dnešním kurzu). Žaloba má být spojena do jedné trestní kauzy s případem firmy Jednotné energetické systémy Ukrajiny, v jejímž čele měla Tymošenková v polovině 90. let nezákonně převést na stát dluh půl miliardy dolarů.

Z ukrajinských justičních kruhů už delší dobu pronikaly zprávy, že Tymošenková je ve Ščerbaňově kauze hlavní podezřelou. Dokonce sám prezident Viktor Janukovyč už loni v červnu v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že Tymošenková má prsty ve všech zločinech, z nichž ji ukrajinská prokuratura viní.

Důkazy proti Tymošenkové

"Zločiny, spáchané v rámci různých trestních kauz, byly spáchány za účasti Tymošenkové. Není to žádné tajemství, ví to celý svět. Platí to i o Ščerbaňově vraždě. Měla k tomu motiv," prohlásil prezident.

Kromě podílu na Ščerbaňově smrti je vůdkyně opozice vyšetřována či souzena ještě z dalších čtyř vážných zločinů včetně rozsáhlých defraudací a manipulací se státním majetkem.

Syn zavražděného podnikatele Ruslan loni v dubnu oznámil, že vyšetřovatelům předal dokumenty potvrzující podíl Tymošenkové na přípravě Ščerbaňovy vraždy. Kromě expremiérky měl být do zločinu zapleten i její někdejší politický a obchodní spojenec Pavlo Lazarenko, který byl v polovině 90. let předsedou vlády.

Útěk do USA

Lazarenko byl podezřelý ze zneužívání pravomocí a před stíháním uprchl do USA, kde byl ale zatčen a uvězněn na deset let za rozsáhlé finanční podvody. Z vězení vyšel loni v listopadu, ale vzápětí se znovu ocitl za mřížemi, protože neměl povolení k pobytu v USA. Jeho další osud je nejasný.

Hlavní obhájce Tymošenkové Serhij Vlasenko tvrdí, že kauza vraždy Jevhena Ščerbaně je součástí politického spiknutí proti vůdkyni opozice. "Motiv k vraždě Ščerbaně měl naopak Janukovyč. Čtyři měsíce po Ščerbaňově smrti se Janukovyč stal gubernátorem Doněcké oblasti, což by se za Ščerbaňova života nikdy nestalo," řekl nedávno Vlasenko agentuře Unian.

Šerbaňův majetek se navíc podle Vlasenka po podnikatelově smrti dostal do vlastnictví Janukovyče a jeho obchodních přátel.

Obhájce Tymošenkové, který ji pravidelně navštěvuje v charkovské nemocnici, kam byla kvůli bolestem zad z věznice přemístěna, nyní prohlásil, že se stav jeho klientky prudce zhoršil. V pátek odpoledne prý nereagovala na dotazy a nepoznávala okolí.

"Myslel jsem, že umírá," řekl novinářům advokát Serhij Vlasenko, který se podle agentury Unian při líčení zuboženého stavu Tymošenkové rozplakal.

Tymošenková si od loňského května z rozhodnutí lékařů odpykává trest v charkovské civilní nemocnici, kde si léčí poranění páteře. Počátkem ledna zahájila kampaň občanské neposlušnosti na protest proti svému věznění, které označuje za akt politické msty prezidenta Viktora Janukovyče.

Kvůli neustálému dohledu instalovaných kamer odmítá pobývat ve svém nemocničním pokoji, dny tráví na chodbách a nocuje v umývárně. Právě tato situace se podle ukrajinských médií podepsala na její fyzické i duševní kondici.

Ospalost a malátnost

"Ležela na železném kavalci a třásla se, ruce a tvář měla bledé," popisoval svou návštěvu v nemocnici Vlasenko. Dvě minuty podle advokáta Tymošenková nereagovala na dotazy a svého obhájce nepoznávala.

Dočasné zhoršení stavu odsouzené připustili i ukrajinští lékaři. Šéflékař charkovské kliniky Mychaljo Afanasjev agentuře Interfax řekl, že Tymošenková v souladu s léčebnou procedurou dostala uklidňující prostředky a prášky proti bolesti zad, které vyvolávají ospalost a malátnost. Po krátké době se podle Afanasjeva Tymošenková vzpamatovala a její stav je nyní normální.

V Charkově se mezitím konalo další stání okresního soudu, který má projednat údajnou zpronevěru státních prostředků, jíž se měla Tymošenková dopustit v polovině 90. let minulého století. Vůdkyně opozice tehdy podle obžaloby nezákonně převedla na stát dluh ze svého podnikání ve výši půl miliardy dolarů.

Tymošenková se soudního jednání - stejně jako v předchozích dvanácti případech - nezúčastnila. Soudce Kosťantyn Sadovskyj z tohoto důvodu jednání odročil na 12. února.