Případu vězněné bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové se bude věnovat Evropský soud pro lidská práva. Procesem s touto političkou, kterou ukrajinský soud loni na podzim poslal na sedm let do vězení, se štrasburský tribunál bude zabývat od 28. srpna, informovala agentura DPA.

Štrasburský soud upřesnil, že stížnost, kterou dostal loni v srpnu, se týká hlavně vyšetřovací vazby a procesu s Tymošenkovou.

Tymošenková byla loni v říjnu odsouzena za zneužití pravomocí při podpisu smlouvy o dodávkách ruského plynu z roku 2009. Západ proces s ní i rozsudek kritizuje jako politicky motivované. Má podezření, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč justici zneužívá k likvidaci politických oponentů.

Vězněnou Tymošenkovou trápí vyhřezlá ploténka a léčí se v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví podle DPA nepřímo obvinilo německé lékaře, kteří se o expremiérku starají, že léčbu schválně protahují. Přijde mu divné, že kúra trvá už tři měsíce.

"To je v mezinárodním měřítku neobvyklé," tvrdí mluvčí ministerstva. Prý tak vzniká dojem, že k tomu existují politické motivy. V uplynulých týdnech muselo být kvůli zdravotním problémům Tymošenkové odloženo několik soudních stání.

V pondělí se má soud v Charkově znovu pokusit otevřít případ údajných finančních machinací expremiérky z poloviny 90. let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist