Ukrajinský soud v pondělí otevře novou kauzu proti bývalé ukrajinské premiérce Juliji Tymošenkové, která souvisí s údajnými defraudacemi z poloviny 90. let. Již vězněné představitelce ukrajinské opozice hrozí dalších 12 let.

Nová žaloba je postavena na tvrzení, že politička v letech 1995 až 1997 ve spolčení s tehdejším předsedou ukrajinské vlády Pavlem Lazarenkem nezákonně převedla na stát dluh společnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU), jejíž byla šéfkou. Šlo o téměř půl miliardy dolarů.

Vězeňská služba v Charkově uvedla, že němečtí lékaři, kteří na představitelku opozice dohlížejí, nedoporučují její převoz z nemocnice.

"Tymošenková se pondělního soudu nezúčastní," uvedla služba v oficiálním prohlášení umístěném na svých webových stránkách. Soud o to s ohledem na zdravotní stav požádala sama politička, informují zpravodajské agentury.

V Charkově, kde si Tymošenková odpykává sedm let vězení za poškození státu při nákupu ruského plynu, měla pře kolem JESU začít už v polovině dubna. Vzhledem ke špatnému zdraví obviněné, která má problémy s nemocnou páteří, bylo líčení odloženo.

V úterý má soud projednat i kasační stížnosti bývalé premiérky na sedmiletý trest vězení, který jí byl vyměřen loni v říjnu. O zamítnutí stížnosti na Ukrajině málokdo pochybuje.

Její vyřízení je ale důležité proto, že bez formálního uzavření celé kauzy nemohou advokáti Tymošenkové podat žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.