Vězněná bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková v pondělí vyhlásila další hladovku - protestuje tak proti výsledkům nedělních parlamentních voleb. Oznámil to podle agentury Interfax její právník Serhij Vlasenko.

"Zahajuji hladovku jako protest proti zfalšování výsledků voleb," přečetl Vlasenko prohlášení Tymošenkové, jejíž strana Vlast se v nedělních volbách umístila jako druhá za vládní Stranou regionů prezidenta Viktora Janukovyče.

Bývalá premiérka, která si odpykává sedmiletý trest za zneužití pravomoci, je v tuto chvíli kvůli silným bolestem zad v nemocnici v Charkově. Své rozhodnutí držet hladovku už oznámila vězeňské správě a odmítla stravu. Nadále je odhodlána pít jen vodu, uvedl Vlasenko.

Tymošenková vyhlásila hladovku poprvé v dubnu, kdy se rozhořel skandál kolem její takzvané vynucené hospitalizace ve vězeňské nemocnici v Charkově.

Tehdy Tymošenková řekla, že vězeňští pracovníci vůči ní použili fyzické násilí. Později se v ukrajinských médiích objevily snímky, na nichž expremiérka ukazuje modřiny na rukách a na břichu. Generální prokuratura i vězeňská nemocnice odmítly, že by použily vůči političce násilí. Tymošenková na protest proti tomu odmítla přijímat potravu.

Některé kruhy ve Straně regionů už před časem naznačily, že Tymošenková znovu vyhlásí hladovku, protože už neví, co si vymyslet nového, aby na sebe upoutala pozornost médií. "Je to jejich hlavní cíl, protože ratingy jejich politické síly padají a lidé jsou už koncerty bývalé šéfky vlády unaveni," řekl Valerij Bondik ze Strany regionů.

Pozorovatelská mise OBSE kritizovala ukrajinské volby a uvedla, že znamenají ústup od demokracie. Doprovázelo je zneužívání státních prostředků a nadměrná role peněz, uvedla zástupkyně OBSE Walburga Habsburgová Douglasová.