Tři zastřelené kurdské ženy našla v noci policie ve francouzském hlavním městě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje z pařížské police. Údajně se jedná o politicky motivované vraždy.
Těla žen s prostřelenými hlavami nebo břichem objevili policisté poblíž budovy kurdského informačního centra v desátém pařížském obvodu. Jednou z obětí je údajně spoluzakládající členka Strany kurdských pracujících (PKK) Sakine Cansizová, která vede v Turecku ozbrojený boj za nezávislý kurdský stát.
Cansizová, narozená v roce 1958, byla podle agentury DPA pro kurdské ženy symbolickou postavou. Podle kurdských údajů byla jedinou ženou mezi několika ještě žijícími zakládajícími členy PKK. V minulosti byla mnoho let vězněna, v roce 1998 dostala ve Francii politický azyl.
Podle agentury Firat, která má blízko k PKK, byla další obětí pařížská zástupkyně politického uskupení Národní kongres Kurdistánu se sídlem v Bruselu.
Policejní a další zdroje, na něž se odvolává agentura Reuters, tvrdí, že vraždy patrně mají politické pozadí. "Není pochyb o tom, že šlo o politický motiv," řekl zaměstnanec pařížského kurdského centra Berivan Akyol.
Pařížský útok ostře odsoudila turecká prokurdská parlamentní Strana míru a demokracie (BDP), která zároveň vyzvala k uspořádání protestů. Spolupředsedové strany Selahattin Demirtaş a Gültan Kişanak francouzskou vládu vyzvali k "vyšetření tohoto masakru tak, aby nezůstal prostor pro pochybnosti".
"Nepochybně šlo o popravu"
K protestům vyzvaly také kurdské organizace ve Francii. V samotné Paříži se už krátce po oznámení krveprolití shromáždily stovky příslušníků kurdské komunity. Skandovali hesla proti Turecku i jméno vězněného předáka kurdských separatistů Abdullaha Öcalana. "My všichni jsme PKK," volali manifestující.
Místo masakru navštívil francouzský ministr vnitra Manuel Valls, jenž francouzské televizi řekl, že šlo "nepochybně o popravu".
Místopředseda turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje Hüseyin Çelik vyjádřil domněnku, že útok byl výsledkem nepřátelství uvnitř PKK.
Turci zasáhli v Iráku proti rebelujícím Kurdům. Zabili dva civilisty - čtěte ZDE
Merkelová chce s Turky jednat o vstupu do EU. Ankara trvá na plnohodnotném členství - čtěte ZDE
Turecká vláda nedávno zahájila s PKK jednání o odzbrojení, která podle tureckých médií směřují ke zdárnému konci. Během téměř tří desetiletí konfliktu zahynulo bezmála 45 000 lidí. Turecko, Spojené státy a Evropská unie považují PKK za teroristickou organizaci.
Kurdská komunita ve Francii čítá podle kurdských zdrojů více než 150 000 lidí, většinou pocházejících z Turecka. Tato populace je rozptýlena po celé Francii, ale nejvíc je soustředěna do Paříže a okolí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist