Návštěva šéfa firmy Google Erika Schmidta v Severní Koreji, která se uskutečnila tento týden, vyvolala ostrou kritiku a měla mizivá očekávání.
Internetovému vyhledávači ale nelze upřít, že nepřímo pomáhá tvořit dějiny tím, že odhaluje některá z nejtemnějších tajemství uzavřené komunistické země, říkají bojovníci za lidská práva, na něž se odvolává agentura Reuters.
Google Earth, oblíbený produkt využívající satelitní snímky Země, by patrně byl tím posledním, co by Schmidt chtěl předvést svým hostitelům v KLDR.
Program totiž nabízí pohled z ptačí perspektivy na mnoho věcí, které se Severní Korea snaží utajit. A bojovníci za lidská práva a aktivisté s jeho pomocí zmapovali rozsáhlý systém desítek vězeňských táborů v KLDR.
V Severní Koreji s rozlohou jen o málo menší než Řecko žije 23 milionů lidí. Podle odhadů mezinárodních skupin na ochranu lidských práv v převážně odlehlých horských táborech pracuje a hladoví na přídělových dávkách až 250 tisíc politických vězňů a jejich rodin.
Schmidtova cesta do Pchjongjangu s bývalým guvernérem amerického státu Nové Mexiko Billem Richardsonem se stala terčem kritiky amerického ministerstva zahraničí mimo jiné i pro špatné načasování - jen několik týdnů poté, co KLDR v rozporu s rezolucí OSN odpálila raketu dlouhého doletu.
"To, co Eric Schmidt v Pchjongjangu dělá nebo nedělá, bude patrně během několika týdnů zapomenuto," říká ale Joshua Stanton, washingtonský právník, který volný čas věnuje blogu a problematice lidských práv v Severní Koreji. "To dobré, co Google udělal, byť bezděčně, se ale patrně jednou dostane do dějin," dodal.
Šéf Googlu se chystá do KLDR. V Pchjongjangu je zatím jediná internetová kavárna - čtěte ZDE
Počet uprchlíků z KLDR výrazně klesl. Kvůli větším represím a kontrole hranic - čtěte ZDE
Google označil Schmidtovu cestu za soukromou a sám Schmidt před odletem do Pchjongjangu na žádosti o komentář nereagoval. Společnost odmítla komentovat využívání Google Earth k monitorování Severní Koreje.
Na Stantonově blogu jsou satelitní snímky z Google Earth a analýzy šesti táborů pro politické vězně. V případě tří se Stanton podílel na jejich potvrzování nebo identifikování.
Bloger na nich ukazuje brány a strážnice, a v některých případech i uhelné doly či primitivní hřbitovy, což potvrzuje s pomocí odborníků či rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, kteří v táborech žili či pracovali.
Odkryté gulagy
"U těch největších z táborů, když nevíte, nač se díváte, tak budete mít dojem, že jde o městečka nebo vesnice. Předpokládám, že jsou navrhovány takovým způsobem, aby zapadaly do venkovské krajiny," řekl Stanton.
O Severní Koreu se začal zajímat, když sloužil jako voják v Jižní Koreji v době, kdy v KLDR koncem 90. let vrcholil smrtící hladomor. Ve své práci navázal na průkopnickou práci Výboru pro lidská práva v Severní Koreji, americké nevládní organizace, která existenci táborů odhalila ve své knize z roku 2003 The Hidden Gulag (Skrytý gulag).
Když v loňském roce vyšlo druhé vydání knihy, dostalo se uznání i pro Google Earth. Dramaticky vylepšené satelitní snímky s vyšším rozlišením, které jsou nyní přes službu dostupné, umožnily například bývalým vězňům identifikovat svá kasárna a domy, popraviště a další významná místa v táborech.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist