Obhájci tří mužů podezřelých z účasti na útoku, při němž byla 16. prosince v jednom z autobusů v Dillí znásilněna a surově zbita 23letá indická studentka, obvinili policii, že přiznání jejich klientů získala násilím.

Pětice podezřelých Indů si v pondělí před soudem v indické metropoli vyslechla obžalobu a během čtvrtečního jednání se má v soudní síni objevit znovu, informuje agentura AFP. Pokud budou usvědčeni, hrozí jim za útok, který přivodil oběti smrtelná zranění, absolutní nejvyšší trest - doživotí nebo poprava.

Obhájce M.L. Šarma uvedl, že jeden z jeho klientů byl mučen deset dní. "Tento 22letý chlapec byl odvezen ze své vesnice. Deset dní ho mučili. Nakonec z něj vynutili přiznání. Teď není schopen mluvit," prohlásil Šarma.

"Všichni obžalovaní byli tvrdě zmláceni policií. Byli donuceni přiznat se ke zločinům, které nespáchali," dodal. Mluvčí policie se ke zmíněným nařčením odmítl vyjádřit.

Pět Indů bylo v pondělí obžalováno ze znásilnění a vraždy mladé ženy. Tři z nich budou u soudu podle právníků trvat na své nevině. Případ by měl být dnes předán zvláštnímu soudu, který ho projedná ve zrychleném řízení, uvedla agentura AFP.

Útoku na dívku se podle prokuratury kromě obžalované pětice dopustil i sedmnáctiletý mladík, který ale coby nezletilý nebyl postaven před soud v rámci nyní projednávané obžaloby a měl by být souzen soudem pro mladistvé.

Případ vyvolal v Indii protesty proti vládě a policii kvůli jejich neschopnosti ochránit ženy před násilnými činy. V zemi se také rozpoutala debata o ženských právech a rostoucím násilí páchaném na ženách.

Související