Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve středu pohrozil, že Moskva odstoupí od odzbrojovacích smluv a rozmístí nové rakety na západě a jihu země, pokud Spojené státy nevyslyší ruské námitky vůči chystanému protiraketovému štítu v Evropě.

Washington reagoval prohlášením, že plány na protiraketovou obranu Rusko neohrožují a NATO je nijak nezmění.

Medveděv již nařídil ministerstvu obrany, aby uvedlo do bojové pohotovosti radiolokační stanici varování před raketovým útokem, která se nachází v Kaliningradu na západě Ruska, a aby v rámci vytváření systému vzdušné a kosmické obrany zesílilo ochranu objektů strategických jaderných sil.

Nové strategické rakety budou vybaveny novými bojovými hlavicemi a dalšími systémy umožňujícími pronikat protiraketovou obranou.

Ruské ozbrojené síly také dostaly za úkol vypracovat opatření, které v nevyhnutelném případě ochromí informační a řídicí prostředky cizího protiraketového štítu. Tato opatření jsou podle Medveděva adekvátní, efektivní a nevyžadují velké náklady.

"Pokud se tato opatření ukážou jako nedostatečná, Ruská federace rozmístí na západě a jihu země moderní útočné systémy zajišťující palebné napadení evropské součásti protiraketové obrany USA. Jedním z těchto kroků se stane rozmístění raket Iskander v Kaliningradské oblasti," varoval ruský prezident a dodal, že budou připravena a v nevyhnutelném případě i provedena další protiopatření.

Bílý dům se Moskvy nezalekl

Bílý dům ve středu na Medveděvova slova reagoval ujištěním, že protiraketový deštník NATO není namířen proti ruským raketovým silám. Plán na vybudování protiraketového systému aliance měnit nebude.

"Systém nesnižuje a nemůže snížit ruský strategický potenciál odstrašení," řekl novinářům ve Washingtonu mluvčí Bílého domu Tommy Vietor. "Projekt rozmístění nebude nijak omezen ani změněn," dodal.

Medveděv ve středečním projevu rovněž pohrozil, že Moskva odstoupí od smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní, kterou s americkým prezidentem Barackem Obamou podepsal loni v dubnu v Praze.

"Při nepříznivém vývoji situace si Rusko vyhrazuje právo odstoupit i od dalších kroků v oblasti odzbrojení a kontroly nad zbrojením," dodal.

Medveděv ujistil, že je ještě čas se domluvit. Rusko nezavírá dveře před dalším jednáním a je i ochotno se podílet s NATO na společném systému protiraketové obrany, v němž by mělo rovnoprávnou roli.

Ale odmítá program, který je s to během pěti až osmi let oslabit ruský "odstrašující potenciál" a narušit strategickou jadernou rovnováhu.

Medveděv se chce domluvit, USA a NATO ho přehlížejí

Ruské návrhy a obavy jsou podle Medveděva přehlíženy, Moskva je stavěna před dokonaná fakta.

"USA a NATO nás jenom přesvědčují, že jejich plány nejsou zaměřeny proti Rusku. Ale když žádáme, aby tato ujištění byla dána na papír v podobě jasných právních závazků, následuje tvrdé odmítnutí," řekl.

"Jestli naši partneři čestně a odpovědně přistoupí na to, že přihlédnou k našim legitimním bezpečnostním zájmům, pak jsem přesvědčen, že se můžeme domluvit. Jestli nám však budou předkládat návrhy spolupracovat či přímo pracovat proti našim vlastním zájmům, ke společnému jmenovateli nedospějeme a budeme nuceni odpovědět jinak," varoval Medveděv a dodal, že odvetné kroky budou následovat při každé etapě amerického plánu.

Americký program protiraketové obrany

Realizace amerického programu, rozvržená do roku 2020, počítá s rozmístěním prvků protiraketové obrany v širokém pásmu od severní Evropy po Černé moře. První protiraketové komplexy se mají objevit v Rumunsku a Polsku, k plánu už také přistoupilo Turecko a Španělsko.

Rozmístěním raket Iskander u Kaliningradu hrozila Moskva už v odpovědi na plány předchozího amerického prezidenta George Bushe postavit v Česku radar a v Polsku rozmístit desítku protiraketových střel.

Nevole sice na čas utichla poté, co Bushův nástupce v Bílém domě Barack Obama spustil "restart" v rusko-amerických vztazích a Bushovy plány pozměnil, ale plně se jich nezřekl.

O případné ruské účasti na projektu se jedná od loňského roku, ale ke kompromisu se dospět nepodařilo.

Ruští komentátoři připouštějí, že Washington se od protiraketové obrany nejspíše odradit nepodaří, a "restartu" věští chmurnou budoucnost vzhledem k očekávanému návratu Vladimira Putina do Kremlu a slábnoucím šancím Obamy setrvat v Bílém domě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist