V centru Osla se ve čtvrtek sešlo 40 tisíc lidí, aby si společně zazpívali oblíbenou píseň Děti duhy norského písničkáře Lillebjörna Nilsena. Právě o ní útočník Anders Behring Breivik minulý týden před soudem prohlásil, že je pouhým marxistickým vymýváním dětských mozků.

Vše o útocích v Norsku najdete ZDE

Účastníci poklidného protestu zpívali o míru a bratrství v blízkosti soudní budovy, kde už druhým týdnem probíhá soud s Breivikem. Tomu za smrt 77 lidí, které loni v červenci usmrtil, hrozí 21 let vězení nebo doživotní pobyt v psychiatrické léčebně.

Breivik u soudu uvedl přímo jméno autora dětského songu Lillebjörna Nilsena a prohlásil, že je "dobrým příkladem marxisty, který se infiltroval do kultury a který píše písně na vymývání mozků dětí".

Organizátoři protestní akce informovali o setkání na Facebooku. Nakonec se jich v centru norské metropole sešlo okolo 40 tisíc.

Podívejte se na záznam společného zpívání písně My Rainbow Race:

Popěvek, který je interpretací songu My Rainbow Race amerického folkového zpěváka Petera Seegera, má v improvizovaném překladu z norštiny následující text:

 

Obloha plná hvězd,

modré moře, kam dohlédneš,

země pokrytá květinami,

co si přát víc?

 

Společně budeme žít,

jako sestry a bratři,

malé děti duhy

a úrodné půdy.

 

Někteří si myslí, že je to k ničemu,

jiní maří čas tlacháním,

někteří si myslí, že můžeme žít

z plastu a syntetického jídla.

 

A někteří okrádají mladé,

posílají je do války,

někteří okrádají ty,

kdo přijdou po nás.

 

Obloha plná hvězd...

 

Ale řekněte všem dětem,

a také každému otci a matce,

ještě máme šanci,

sdílet naději na Zemi.

 

Obloha plná hvězd...