Anders Behring Breivik pátým a zároveň posledním dnem vypovídal před soudem. V předchozím výslechu se státní zástupci i obhajoba soustředili především na samotné útoky v centru Osla a na ostrově Utöya.

Breivik detailně popisoval, jak střílel po svých obětech, jak se marně snažil dovolat na tísňovou linku, aby se vzdal, nebo jak sám cítil, že jeho činy jsou velmi kruté.

Nicméně si stojí za tím, že smrt "politických aktivistů", jak sám nazývá sociálně demokratickou mládež, byla nutná. Vinu necítí a udělal by to prý znovu.

U soudu byli minulý týden vedle několik stovek novinářů přítomni i přeživší. Někteří z nich během soudního líčení plakali, jiní v momentech, kdy Breivik detailně mluvil o střelbě a vystrašených dětech, odcházeli ze sálu.

Breivik je přesvědčený, že jeho operace z 22. července v rámci boje s multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím byla nutná. Šlo prý ale jen o varování vládě.

Při výbuchu téměř tunové bomby u vládních budov zahynulo osm lidí. Na Utöye poté útočník usmrtil 69 osob, některým nich přitom bylo méně než 16 let.

Když Breivik při výpovědi vzpomínal na své oběti, tvrdil, že netušil, že na ostrově bude tolik mladých. Z vlastních zkušeností prý myslel, že dětí mladších osmnácti let tam bude asi jen 20 procent, ne čtyřicet. A že za jejich smrt bude kritizován. Jeho cílem bylo najít šéfa mladých socialistů Eskila Pedersena, což se mu nepodařilo.

Jak v pátek potvrdil jeho obhájce Geir Lippestad, budou se snažit dokázat, že Breivik byl v době útoku při smyslech, a je tedy právně odpovědný.

Pokud se jim to podaří, hrozí Breivikovi maximální délka vězení – 21 let s možností prodlužování trestu. Pokud ale bude uznán nesvéprávným, bude mu nařízen doživotní pobyt v psychiatrické léčebně. Soud bude vyslýchat svědky i odborníky následujících deset týdnů a rozsudek by měl být vynesen ke konci července.

Dění v soudní síni v Oslu jsme sledovali on-line:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:55
Program soudu s Breivikem

16. dubna: Čtení obžaloby. Úvodní projev prokuratury a obhajoby

17. - 23. dubna: Výpověď obžalovaného

24. dubna: Čtveřice svědků vypovídá o pumovém útoku na vládní komplex v centru Osla z 22. července loňského roku

24. - 25. dubna: Soudní expert a ohledávač mrtvol budou vypovídat o obětech atentátu na vládní úřady

25. - 30. dubna: Vypovídá 15 svědků bombového atentátu na vládní budovy

30. dubna: Výpověď o následcích útoků pro zasažené úřady

1. a 2. května: Volný den

3. května: Výpověď o Breivikově příjezdu na ostrov Utöya a o zbraních, které použil k postřílení 69 členů tamního tábora sociálnědemokratické mládeže

4. - 11. května: Soudní expert a ohledávač mrtvol budou vypovídat o obětech z ostrova Utöya

14. - 16. května: Svědectví přeživších z ostrova Utöya. Celkem bude před soudem svědčit 46 poškozených v případu

17. a 18. května: Volný den (17. května slaví Norsko státní svátek)

21. května - 1. června: Pokračuje svědectví přeživších osob (výjimkou je 28. květen, kdy je u soudu volný den)

4. června: Popis zadržení obžalovaného

4. - 5. června: Pět svědků bude mluvit o svých kontaktech s obžalovaným

6. června: Informace o vyšetřování případu

7. - 15. června: Obhajoba přednese své důkazy a předvede asi 40 svědků

18. - 20. června: Vyjádření soudních psychiatrů

21. a 22. června: Závěrečná vystoupení

Rozsudek se očekává do 20. července.

09:02
Soud začíná

Prokuratura i psychiatři jsou připraveni v soudní síni. Na svém místě je už i obžalovaný, který přichází v doprovodu čtyř policistů.

Breivik vypadá klidně.

Soud začíná.

09:03
Zpoždění oproti plánu

Prokurátor Svein Holden hned za začátek říká, že jsou oproti plánu pozadu ve výslechu.

Breivik by měl prý mluvit o své příčetnosti během útoků.

09:07
Problémy s muslimy z dětství

Breivik chce mluvit o konfrontaci s muslimy ze svého dětství a o čtyřiceti útocích, které provedly politické strany od konce druhé světové války.

Soudkyně Wenche Elizabeth Arntzenová odpovídá, že se k tomu ještě vrátí.

09:11
Útok na Utöye

Prokurátorka Inga Bejer Enghová se při výslechu vrací k útokům na ostrově Utöya. Chce vědět, jak vypadaly jeho oběti, jaké zbraně použil... Soudkyni vysvětluje, že je důležité, aby všichni slyšeli, že si obžalovaný sám nepamatuje vše, co říká.

Breivik se dívá přímo na státní zástupkyni, když říká, že od některých svých obětí byl vzdálen někdy i jen 25 centimetrů, když vystřelil. Na blízko prý střílel z pistole, na delší vzdálenost používal pušku.

09:20
Absolutně otřesné, ale nutné

Breivik vzpomíná na obrázky svých obětí ležících v kalužích krve. Prý to bylo otřesné. Prokurátorku zajímá, jak to myslí.

Obžalovaný vysvětluje, že zabít někoho je pro člověka to nejtěžší. "V mnoha ohledech je to proti lidské povaze," uvádí Breivik s tím, že to muselo být pro ty, které "lovil" hrozné.

Jak ale hned dodává, operace z 22. červenece byla prostě nutná.

09:26
Desetiletý chlapec

Breivik vzpomíná, že na ostrově potkal malého chlapce, o kterém se později dozvěděl, že mu bylo teprve deset let. Říkal si prý, že zabít tak malé dítě je špatné a že nechápe, co dělá na táboře politických aktivistů.

"Řekl jsem mu: Všechno bude v pořádku," vzpomíná.

Prokurátor Holden se ho ptá, jak si myslí, že se ten chlapec cítil. Breivik reaguje, že to pro něj muselo být hrozné. "Bylo to pravděpodobně to nejhorší, co zažil. Zničil jsem mu život a jsem si toho vědom," dodává.

Státní zástupce se ptá, jestli za to cítí vinu. Breivik odpovídá, že malým barbarismem zamezuje velkému.

09:43
"Ztratil jsem všechno"

Breivik neprojevuje žádné emoce, když popisuje, jak střílel na své oběti. Chvíli předtím popisoval, že osudný den "ztratil" také někoho, koho miloval.

"Ztratil jsem ten den přátele i rodinu. Ztratil jsem všechno," říká. Breivikova rodina totiž přerušila veškerý kontakt s obžalovaným a odmítla i přijet na soudní jednání. Jeho matka byla po útocích dokonce nějaký čas v psychiatrické léčebně.

09:54
Breivik se omluvil

Breivik se omlouvá všem, kteří byli zraněni nebo zabiti a nebyli přitom legitimními cíli. Nekteří přeživší nechápavě kroutí hlavou.

"Velmi se omlouvám obětem a pozůstalým po obětech, které nebyly členy žádné politické strany," prohlásil Breivik s poukazem na kolemjdoucí, jež zranila či usmrtila jeho bomba, která vybuchla před vládními úřady v centru Osla. Na dotaz prokurátora, zda jeho omluva patří také dalším obětem, odpověděl nicméně obžalovaný záporně.

Psychiatři se během výslechu dívají přímo na Breivika, občas si někdo udělá poznámku.

Psychiatři Terje Toerrissen (vlevo) a Synne Soerheimová:

10:03
Pilotem díky YouTube

Státní zástupkyně Enghová se ptá, na jeden z Breivikových plánů, kdy chtěl z Utöyi uprchnout ukradeným letadlem. Zajímá ji také, zda vůbec umí letadla ovládat.

Breivik odpovídá, že viděl pár videí na YouTube.

10:18
Mince pro štěstí a Photoshop

Prokuratura se ptá na oblečení, které měl Breivik na sobě během útoku na Utöye. V soudní síni s epromítají snímky uniformy, bot i falešných identifikačních policejních karet.

Součástí Breivikovy "výstroje" je i kříž a mince "templářských rytířů", kterou si prý koupil na internetu. "Je pro štěstí," vysvětluje obžalovaný a věří, že je vyrobena ve Spojených státech.

Policejní průkazy si prý udělal pomocí Photoshopu.

10:24
První přestávka

Soud vyhlásil krátkou přestávku

10:42
Jednání pokračuje

Breivik přichází do soudní síně v doprovodu policistů:

10:45
Jsem jako Fidel Castro

Breivik zahajuje svůj výslech tím, že zapomněl něco říct. Svůj útok už chtěl prý provést ve čtvrtek. Chtěl zabít labouristu Jonase Gahra Størea. Pedersen byl prý až na druhém místě, jeho vraždu ale chtěl nafilmovat.

Je si prý "samozřejmě" vědom, že se nenachází v žádné válce. Jedanlo se o politické vraždy, zdůrazňuje.

Sám sebe srovnává s Fidelem Castrem a jeho boji za osvobození Kuby. V tomto kontextu je prý ale pěšákem.

10:59
Na Utöye nebyly děti

Breivik na ostrově zastřelil 33 lidí mladších 18ti let. Odmítá ale, že to byli děti. Obžalovaný připomíná, že definice podle zákona mluví o dítěti do 14ti let. Šedesát procent přitom bylo už dospělých, zdůrazňuje. Dvěma bylo 14 let.

Útočník také podotýká, že by se staří militantní nacionalisté obraceli v hrobě, kdyby viděli, jak velkou moc muslimové v Evropě v současnosti mají.

11:10
Breivik chtěl zabít všechny

breivik dál pokračuje v líčení střelby. Zabíjel prý i poté, když se rozhodl vzdát, proto, že to bylo jeho poslání. Chtěl zabít co nejvíce lidí, říká.

Zmiňuje se také, že si myslel, že se utopí tak 150 prchajících.

Zavolal na policii, když usmrtil 40 lidí. Podle páteční výpovědi chtěl ale zabít všechny na ostrově, to znamená všech 600 lidí, upozorňuje soud prokurátorka.

Breivik ještě dodává, že byl na 95 procent přesvědčený, že při operaci zemře.

11:19
Pompézní manifest

Státní zástupce předčítá z Breivikova manifestu a ptá se na jednotlivé pasáže. Breivik se ironicky usmívá, jeho dílo je "pompézní formalitou", říká.

Svein Holden se znovu ptá na templářské rytíře. Breivik reaguje tím, že prokurátora obviňuje, že vytrhává věty z kontextu.

Prokurátoři Svein Holden a Inga Bejer Enghová:


11:34
Mučednictví vs. sebevražda

Holden čte pasáž, ve které Breivik píše o rytíři, který bude při své misi dopaden. Měl by se sám zabít nebo zamřít jako mučedník? Breivik v manifestu napsal, že sebevražda bude omilostněna.

Breivik říká, že tuto kapitolu napsal proto, aby podnítil debatu pro křesťanskou verzi Muslimského bratrstva. Přiznává, že se to někomu, kdo nezná kontext, může zdát jako šílenost. A že to chápe.

11:41
Chcete mě zesměšnit?

Breivik říká, že si uvědomuje, že může skončit v blázinci. Vadí mu ale otázky prokurátora.

"Pokoušíte se mě zesměšnit?" ptá se Holdena, když znovu dostává otázky na svou uniformu. "Proč se na to tak soustředíte?Je to jen jeden ze stovky faktorů," uvedl.

Prokurátor ale reaguje vysvětlením, jaké jsou u soudu čí role - Já pokládám otázky a vy odpovídáte, vysvětluje.

11:52
Breivik se svým obhájcem Geirem Lippestadem

11:54
Uniformy a vyznamenání

Breivikovi vadí otázky na uniformu a řády, které na ní použil. Holden se podrobně ptá na jednotlivé tituly a vyznamenání. Breivik vypadá naštvaně, píše reportér stanice NRK.

Holden se chce ptát na to, kdy se Breivik rozhodl provést útok. Cituje z Breivikova prohlášení i zprávy psychiatrů Torgeira Husbyho and Synne Sørheimové.

12:01
Strach při plánování

Holden se ptá Breivika, kdy začal plánovat své útoky. Bylo to prý v roce 2006, střelbu na ostrově Utöya pak plánoval poslední dva roky, tedy od roku 2009.

Obžalovaný přiznává, že se během plánování bál.

12:04
Polední přestávka

Soud vyhlašuje přestávku na oběd. Pokračovat bude ve 13:00

13:11
Na řadě je obhajoba

Přesně ve 13 hodin Breivik opět vstupuje do soudní síně. Slovo dostává obhajoba.

13:13
Žádný Napoleon, ale pěšák

Obhájce Lippestad se ptá obžalovaného, jak sám sebe viděl. Jestli jako velitele, jak sám sebe u předchozích výslechů popisoval, nebo jako pěšáka, o kterém mluvil před přestávkou. Jestli se vidí jako vůdce, Napoleon...

Breivik se směje a odpovídá, že v první řadě byl pěšákem.

"Po 22. červenci jsem neměl už žádné plány. Bral jsem to jako sebevražednou misi," vysvětloval Breivik. Jediný rozdíl mezi ním a dalšími militantními nacionalisty je prý v tom, že jeho inspirovala Al-Káida.

13:52
Al-Káida jako vzor

Breivik znovu pronáší slova chvály na Al-Káidu. Obhajoba se opět ptá na útoky na ostrově Utöya.

14:00
Obhájce je překvapený

I obhájce přiznává, že je překvapený, že si Breivik toho z ostrova moc nepamatuje. Ptá se dál na podrobnosti z útoku na Utöye i na to, proč si vzla na sebe policejní uniformu.

Obžalovaný říká, že nechtěl být odhalen. Útěk po příjezdu speciálních jednotek, který by mohl podniknout díky tomu, že by uplaval, ale vyloučil.

14:39
Breivik chtěl střílet

Breivik popisuje, že chtěl na ostrově co nejvíce střílet. Jeho záměrem bylo i zastrašování, které by lidi "nahnalo" do vody. Podotýká opět, že bylo velmi složité rozeznat, kolik let mladým sociálním demokratům je. 

15:12
Před soudem přibývají květiny

Podívejte se, jak se před soudem v Oslu hromadí květiny. Lidé je sem pokládají na památku obětí střelby z 22. července.

http://www.dbtv.no/?vid=1577993962001

15:21
"Překvapuje mě, že na mě nikdo nekřičí"

Zástupci poškozené strany se snaží zjistit, zda je Breivik schopen soucitu se svými oběťmi.

"Museli být vyděšení, než jsem je zastřelil. Já bych byl," připouští obžalovaný. Na Utoye se prý nezaměřoval na příslušníky etnických menšin. Nikdy prý neřekl, že by se Norsko mělo zbavit cizinců.

"Čekal bych, že na mě tady u soudu budou lidé křičet. Překvapuje mě, jak se lidi kontrolují," dodává Breivik.

15:24
Výslech skončil

Po pěti dnech končí výslech obžalovaného. Policie Breivika usazuje k jeho obhájcům a následují administrativní otázky.

15:35
Kamery opět u soudu?

Zástupci médií žádají, aby soud povolil v následujících týdnech (během výpovědí svědků) filmovat Breivikovu tvář. Jeden z nich tvrdí, že výrazy v Breivikově obličeji a jeho reakce jsou důležité pro lidi, kteří pochybují o jeho duševním zdraví. Breivik se při této žádosti usmívá.

Breivikovi obhájci a zástupci poškozené strany jsou proti filmování, prokurátorka naopak souhlasí. Soud si dává čas na rozhodnutí do zítřka.

15:37
Přímý přenos končí

Děkujeme, že jste během posledních šesti dní sledovali naše on-line přenosy z procesu s Andersem Breivikem v soudní síni v Oslu. Další program vypadá takto:

24. dubna: Čtveřice svědků vypovídá o pumovém útoku na vládní komplex v centru Osla z 22. července loňského roku

24. - 25. dubna: Soudní expert a ohledávač mrtvol budou vypovídat o obětech atentátu na vládní úřady

25. - 30. dubna: Vypovídá 15 svědků bombového atentátu na vládní budovy

30. dubna: Výpověď o následcích útoků pro zasažené úřady

1. a 2. května: Volný den

3. května: Výpověď o Breivikově příjezdu na ostrov Utöya a o zbraních, které použil k postřílení 69 členů tamního tábora sociálnědemokratické mládeže

4. - 11. května: Soudní expert a ohledávač mrtvol budou vypovídat o obětech z ostrova Utöya

14. - 16. května: Svědectví přeživších z ostrova Utöya. Celkem bude před soudem svědčit 46 poškozených v případu

17. a 18. května: Volný den (17. května slaví Norsko státní svátek)

21. května - 1. června: Pokračuje svědectví přeživších osob (výjimkou je 28. květen, kdy je u soudu volný den)

4. června: Popis zadržení obžalovaného

4. - 5. června: Pět svědků bude mluvit o svých kontaktech s obžalovaným

6. června: Informace o vyšetřování případu

7. - 15. června: Obhajoba přednese své důkazy a předvede asi 40 svědků

18. - 20. června: Vyjádření soudních psychiatrů

21. a 22. června: Závěrečná vystoupení

Rozsudek se očekává do 20. července.