Proces s norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem, který vloni v červenci zabil 77 lidí, v pondělí pokračoval výpovědí policie a ostrahy o chaosu po výbuchu bomby ve vládní čtvrti Osla. Exploze zabila osm lidí, desítky dalších zranila.

Velitel zásahu Thor Langli podle agentury AP řekl, že původní hlášení po výbuchu bomby hovořila o dvou podezřelých a o dalších dvou nastražených trhavinách.

Také vzpomínal na moment, kdy se dozvěděl o střelbě na ostrově Utöya. V té době stál vedle šéfa metropolitní protiteroristické jednotky, kterému někdo zavolal.

"Viděl jsem na jeho tváři, že jde o něco vážného," řekl Langli. "Zatímco jsem na něj hleděl, řekl koutkem úst: Střelba na Utöye."

Jako první dostal Langli hlášení, že z místa výbuchu svědkové viděli odcházet "nenordickou" osobu. Poté obdržel další zprávu, tentokrát o podezřelém, který vypadal skandinávsky. Vycházel proto z toho, že jsou dva podezřelí.

Stejný pachatel

Když se Langli dozvěděl o Utöye, pomyslel si, že oba útoky spáchal jediný člověk. "Myslel jsem, že je tam spojení. Neměl jsem pro to ale důkazy," vysvětlil. Dodal, že si nedovedl představit, aby za takovými "šílenými plány" byli dva lidé.

Inge Kristoffersen, který byl v době výbuchu jako ostraha ve vládní budově, vypověděl, že sotva zaměřil bezpečnostní kameru na registrační značku odstaveného auta, vozidlo vybouchlo. Místo exploze popsal jako "válečnou zónu".

Breivik se ke svým činům přiznal, ale považuje se za nevinného. Jednal prý v sebeobraně proti multikulturalismu a muslimskému přistěhovalectví.

Hrozí mu 21 let vězení s možností opakovaného prodlužování trestu až na doživotí, nebo internace na psychiatrické klinice. O jeho trestní odpovědnosti musí rozhodnout soud, Breivik opakovaně prohlašuje, že byl v době útoku příčetný.

Proces začal před týdnem a měl by trvat až do konce června. O měsíc později má soud vynést rozsudek.