Deset tisíc vojáků do konce roku, dalších 23 tisíc do konce září 2012. Plán Baracka Obamy, jak stáhnout vojenské jednotky z Afghánistánu, je riskantnější a smělejší, než analytici očekávali. Přesto ho ve většině přivítali. A stejně tak i spojenci USA, kteří začnou své jednotky také postupně odvolávat.
Německo by mělo začít s omezováním působení ještě letos, Francie hlásí postu v podobném rozsahu jako Američané a Velká Británie doufá v úplný odchod ze země do roku 2015.
Rozmístění americké armády v Iráku i Afghánistánu bylo dlouho sporným bodem. Jak poznamenal zpravodaj stanice BBC, už kvůli financím, které musely být na misi vynaloženy. Administrativu Obamy operace v současnosti stála něco přes dvě miliardy dolarů týdně.
Předseda sboru náčelníků štábů Mike Mullen sice připomněl, že větší počet vojáků v Afghánistánu po delší dobu by pomohl zlepšit bezpečnostní situaci v zemi, prezidenta přesto podpořil. I kvůli tomu, že se tím sníží závislost afghánské vlády na USA.
Američtí spojenci ale prohlášení přivítali s tím, že se k plánu stahování vojáků připojí také. "Vyhlídky na odchod jsou nyní konkrétnější," řekl německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, podle něhož se tím Obama "jasně přihlásil" k mezinárodně dohodnuté strategii. Ta chce odpovědnost za bezpečnost postupně předávat do rukou samotných Afghánců.
"Naším cílem je poprvé omezit německý kontingent ke konci letošního roku," uvedl ministr. V současnosti má Německo v Afghánistánu 4900 vojáků soustředících se hlavně na severu.
Přidali se také Francouzi. Barack Obama prý svůj krok ještě před prohlášením konzultoval po telefonu přímo s Nicolasem Sarkozym. Ten americkou strategii podpořil a zdůraznil, že "Francie sdílí se Spojenými státy jejich cíle a rozhodnutí".
V současnosti má Francie v Afghánistánu čtyři tisíce vojáků. Ty prý bude stahovat v objemech a harmonogramu srovnatelném s tím americkým. Vše také konzultovali přímo i s afghánskou stranou.
Tálibán je pod tlakem
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen americké rozhodnutí označil za "přirozený výsledek" nynějšího vývoje a pokroku spojeneckých sil v Afghánistánu. K postupnému stahování podle něj dochází v době, kdy se v Afghánistánu "karta obrací" - Tálibán je pod rostoucím tlakem a afghánské vládní vojsko nabývá na síle.
Že by k roku 2014 afghánské složky převzaly odpovědnost, je tak stále reálné. Stahovat vojáky bude totiž také Británie, která má v zemi umístěných devět tisíc vojáků. Všechny je chce zpátky do vlasti postupně poslat do roku 2015.
"Do roku 2015 nebudou v Afghánistánu bojovat žádní britští vojáci," sdělil britský premiér David Cameron. Ministr zahraničí William Hague zároveň potvrdil, že se Britové zapojili do předběžných rozhovorů s afghánským Tálibánem. "Můžeme oficiálně prohlásit, že ke kontaktům dochází a že Velká Británie se jich účastní a podporuje je," řekl.
Češi v Lógaru
České ministerstvo zahraničí v reakci na Obamův projev uvedlo, že postupné stahování amerických vojáků činnost českého vojenského kontingentu přímo neovlivní. Jednotky i civilní část českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) ve východoafghánské provincii Lógar mají mandát do konce roku 2012.
Resorty obrany a zahraničí otázky okolo jejich působení po tomto datu už řeší delší dobu. Český PRT tvoří 12 odborníků z ministerstva zahraničí a 293 vojáků. Skupina se podílí na zajišťování bezpečnosti, podpoře zemědělství a rekonstrukci infrastruktury.
Češi v Lógaru
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist