Boje na východě Ukrajiny se zmírnily, v oblasti ale stále operují ruští vojáci, kteří podporují separatisty. V rozhovoru pro německý deník Die Welt to uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Jak dodal, humanitární situace v oblasti je ale i nadále znepokojující.

"Zaznamenali jsme, že na východě Ukrajiny jsou stále přítomni příslušníci ruské armády, kteří podporují separatisty," uvedl Stoltenberg. "Vypozorovali jsme ale zároveň, že dochází k méně střetům," dodal a situaci nazval "mírným zlepšením". Celkově je však podle něj situace na východě Ukrajiny stále "nestabilní a velmi složitá". "Životní podmínky, ve kterých musejí žít místní obyvatele, stále zůstávají velmi znepokojující," doplnil šéf NATO.

Naopak podle ukrajinské armády množství a intenzita střetů s proruskými separatisty navzdory vyhlášenému příměří roste a o nedělním večeru opět hřměly i těžké zbraně. Za uplynulých 24 hodin čelili vojáci palbě povstalců v 63 případech - a "v nezbytných případech na palbu odpovídali, aby umlčeli nejaktivnější palebná stanoviště teroristů," uvedlo dnešní komuniké.

Palba povstalců se podle armády soustředila hlavně na doněcké letiště a jeho okolí, o nový terminál se opět tvrdě válčilo. Povstalci prý do bojů nasadili i minomety, protitankové rakety, děla a raketomety. Zhruba hodinu po půlnoci však palba utichla a "po několik hodin nepadl ani jediný výstřel". O případných ztrátách se komuniké nezmínilo.

Konflikt na východě Ukrajiny si od loňského dubna podle odhadu OSN vyžádal více než 4800 mrtvých, více než 10 tisíc lidí bylo zraněno a 1,2 milionu lidí bylo donuceno prchnout ze svých domovů.

V Berlíně se dnes mají sejít ministři zahraničí Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa, aby jednali o přípravě případného summitu vůdců svých zemí v kazašské Astaně.