Strůjci atentátů z minulého týdne v Paříži měli nejspíš nejméně jednoho komplice, policie pokračuje v pátrání po dalších až šesti členech teroristické buňky. Sdělil to v pondělí francouzský premiér Manuel Valls. Francie mobilizovala na 4700 policistů na ochranu všech židovských škol a od úterý 10 000 vojáků také na ochranu dalších citlivých míst v zemi.
"Hrozba stále trvá. Hon (na možné islámské teroristy) pokračuje. Domníváme se totiž, že pravděpodobně mohou být nějací spolupachatelé (atentátníků)," řekl podle agentury AFP bez dalšího upřesnění šéf francouzské vlády v rozhlasu.
Úřady jsou přesvědčeny, že teroristé, které policisté zastřelili, měli komplice. Tato úvaha vychází ze skutečnosti, že v neděli po likvidaci útočníků se dostal na internet videozáznam, na kterém jeden z atentátníků, Amedy Coulibaly, předem vysvětluje, jak mají útoky proběhnout. Má přitom u sebe samopal, údajně české výroby.
V neděli se podle agentury AP objevilo video, na kterém jeden z atentátníků před provedením útoků vysvětluje, jak mají proběhnout. Policie hledá osobu, která po ukončení útoků tento videozáznam poslala poštou.
Od pondělí bude na 4700 policistů a četníků dohlížet na bezpečnost všech 717 židovských škol a synagog ve Francii a do 48 hodin je posílí i vojáci, oznámil ministr vnitra Bernard Cazeneuve.
Ministr obrany Jean-Yves Le Drian po bezpečnostní schůzce v prezidentském paláci sdělil, že od úterního večera bude citlivé objekty a místa v zemi střežit 10 000 vojáků.
Ministr Cazeneuve se vyjádřil před rodiči žáků židovské školy na jižním předměstí Paříže, kde jeden z islámských teroristů Amedy Coulibaly minulý čtvrtek zabil policistku; stejný pachatel o den později zastřelil čtyři lidi v židovském obchodě na východě francouzské metropole.
Úřady podle francouzských médií zjistily, že Coulibaly v místě svého bydliště na jihopařížském předměstí Fontenay-aux-Roses vážně zranil střelbou muže, který se věnoval kondičnímu běhu. K útoku došlo ve středu večer, tedy po útoku na novináře a před vraždou policistky.
Pachatel si podle všeho běžce vybral jako zkušební terč, než se naplno vrhl do vraždění. Policie našla ve Fontenay-aux-Roses pět nábojnic z pistole typu Tokarev, která byla nalezena v prodejně s košer potravinami, kde Coulibaly držel rukojmí a kde po zásahu policie byl zastřelen.
Coulibaly při útoku na košer obchod řekl, že jedná v souladu s bratry Chérifem a Saidem Kouachiovými, kteří ve středu vraždili v redakci Charlie Hebdo. Trojici, která v několika dnech zabila v Paříži 17 osob, policie při pátečním zásahu zabila.
Podle organizace Rady pro islámské vyznání (CFCM) monitorující projevy islamofobie v zemi došlo od útoků jen mimo Paříž k více než pěti desítkám protimuslimským incidentů. Jak uvedl deník Le Parisien, v 21 případech šlo o střelbu či házení granátů a ve 33 případech o výhrůžky a nadávky.
Hackerská skupina Anonymous, proslulá svými počítačovými útoky na portály úřadů a institucí, která v pátek oznámila, že hodlá působit proti internetovým stránkám islámských fundamentalistů, podle dnešních informací listu The Independent zablokovala francouzskou extremistickou webovou stránku Ansar-alhaqq.net.
Podle pondělního vydání listu The Guardian se hackeři zaměřili také na profily islamistů na Twitteru. Na základě oznámení mají být mazány. Zároveň se ale jejich úsilí stalo obětí zneužití marketingovou firmou, která jejich hashtagu #OpCharlieHebdo použila jako základu pro svou stránku, na níž chce přeprodávat příští výtisk týdeníku.
Coulibalyho přítelkyně byla v době útoku v Sýrii
Coulibalyho družka Hayat Boumeddieneová, kterou teď policie hledá, překročila právě ve čtvrtek turecko-syrskou hranici. Podle agentury AP o tom v pondělí informoval turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu.
Původně se spekulovalo, že Boumeddieneová svého partnera provázela při útoku v obchodě. V tu dobu však už zřejmě byla v Sýrii. Podle Cavusoglua 2. ledna přistála na istanbulském letišti, kam přiletěla z Madridu. Poté se ubytovala v hotelu. Ve čtvrtek už opustila Turecko, když odešla do Sýrie.
Německo proto vyzvalo Turecko, aby účinněji bránilo extremistům v cestách do Sýrie, kde se připojují k hnutí Islámský stát a dalším teroristickým organizacím. Ankara se brání, že v tomto směru dělá maximum.
Neděle byla historickou demonstrací
Nedělní půldruhamilionový pochod Paříží proti terorismu v pondělí média ve světě označila za "historickou", "úžasnou" a "nezapomenutelnou" demonstraci. Určité výhrady ale zazněly v některých islámských zemích a od některých muslimů ve světě vůči heslu Jsem Charlie, které se rozšířilo jako projev solidarity vůči satirickému listu, kritickému k radikálnímu islámu.
Americké sdělovací prostředky se podivují nad tím, že pařížského pochodu, na němž byly po boku francouzského prezidenta Françoise Hollanda další hlavy států a vlád, se nezúčastnil prezident USA Barack Obama.
Dorazil naopak izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kterého podle izraelského tisku nechtěl Hollande, aby neoživoval kontroverze kolem komplikovaných izraelsko-palestinských vztahů. Netanjahu po útocích podráždil francouzskou vládu výzvou francouzským Židům, aby emigrovali do Izraele.
Den po pařížském pochodu vyšly do ulic řady měst desítky tisíc Němců demonstrovat proti šíření islámu nebo za otevřenou společnost. Podle policejních údajů s výjimkou Drážďan početně převažovali odpůrci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), jen v Mnichově se jich sešlo na 20 000. Příznivci Pegidy přišli na demonstrace s černými páskami na památku obětí z Charlie Hebdo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist