Ještě ve čtvrtek ji neznal téměř nikdo, dnes ve Francii neexistuje hledanější osoba než šestadvacetiletá Hayat Boumeddieneová. Přítelkyně útočníka, který ve čtvrtek v Paříži zabil policistku a další den v metropoli vraždil v židovském supermarketu, je ale podle tureckých tajných služeb od začátku roku mimo Francii.

Podle agentury AP odletěla Boumeddienová 2. ledna do Istanbulu, odkud cestovala z města Šanliurfa nedaleko turecko-syrských hranic. Tam podle tureckých tajných služeb stopy po nejhledanější Francouzce končí.

Boumeddienová neměla podle francouzského deníku Le Parisien lehký život. Pocházela ze sedmi sourozenců, a když jí v šesti letech umřela matka, její otec nebyl schopen se o všechny děti postarat. Hayat proto vyrůstala v pěstounské rodině, prý jako velice tiché dítě.

O práci přišla, protože trvala na nošení nikábu

Dosud není jasné, za jakých okolností se Boumeddienová s Coulibalym poznali, jediné, co francouzské úřady vědí jistě, je, že náboženský sňatek měla dvojice před šesti lety poté, co Coulibalyho propustili z vězení.

Po svatbě žila s manželem na předměstí chudinské části Paříže Bagneux a její názory se zradikalizovaly. Nicméně podle sousedů s dvojicí nebyly žádné problémy.

V médiích se objevily fotografie, kde je Boumeddieneová pouze v plavkách, ovšem na veřejnosti se jen málokdy objevila nezahalená. Podle deníku dokonce přišla o práci pokladní, protože trvala na nošení nikábu - závoje černé barvy, který pokrývá všechno kromě očí. Zatímco podle některých islámských učení je jeho nošení povinností, jiní muslimové dávají ženám možnost volby.

Boumeddieneová jako pojítko mezi Coulibalym a bratry Kouachiovými

Její manžel se stal islámským fanatikem ještě ve vězení, kde byl za ozbrojené loupeže a později za prodej drog. Tam se také seznámil s Chérifem Kouachim. Boumeddieneová je podle vyšetřovatelů spojkou mezi svým partnerem a bratry. Mimo jiné měla blízko k přítelkyni Chérifa Kouachiho. V minulém roce si podle policie obě ženy volaly v průměru skoro dvakrát denně, tedy víc než 500krát. To by mohlo poukazovat na trvalé a silné pouto mezi oběma páry.

Do hledáčku policie se dostala již dříve. Policie ji vyslýchala v souvislosti s islámským extremismem, ale nakonec ji propustila. "Když jsem viděla masakr nevinných lidí v Palestině, Čečensku, Afghánistánu a na dalších místech, kam Američané svrhli své bomby, tak se ptám, kdo jsou skuteční teroristé, “ to jsou slova, které Boumeddieneová řekla policejním vyšetřovatelům ještě v roce 2010. 

Nebezpečná a ozbrojená

Francouzská policie přesto pracuje i s verzí, že Boumeddieneová mohla být společnicí Coulibalyho ve čtvrtek ráno, kdy zastřelil policistku. Policejní mluvčí Pascal Disat dokonce řekl, že není vyloučeno, že Boumeddienová pomáhala i při útoku v košer prodejně: "Mohla nám uniknout v tom chaosu, když rukojmí utíkali do bezpečí," podotkl mluvčí.