Čtyřhvězdičkový generál a velitel amerických sil v Evropě a Africe Christopher Donahue je považován za učebnicového amerického vojáka a velitele. Jeho kariéra se měla završit tím, že se stane šéfem sboru náčelníků štábů. Místo toho k 2. červenci předčasně v armádě končí kvůli čistkám mezi důstojníky, které provádí ministr obrany Pete Hegseth.

Donahueho odchod zapadá i do zvýšeného tlaku vlády Donalda Trumpa na Evropany, aby se více starali o svou bezpečnost, a to před summitem NATO, který se za dva týdny bude konat v Ankaře. Dosavadní Donahueův post bude „ponížen“ a bude ho moci zastávat tříhvězdičkový generál. Hegseth zároveň v Bruselu na schůzce ministrů obrany aliance oznámil přísnou revizi počtu jednotek a zbraní, které mají USA v Evropě.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak Rutte uklidňoval Trumpa.
  • Kde jsou česká procenta na obranu.
  • Na čem americkém je obrana Evropy závislá.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se