V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz.
Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.
Macron i Merz uvedli před jednáním, že budou chtít další rozsáhlé sankce na Rusko, pokud Moskva nepřistoupí na návrh 30denního příměří, který v březnu předložily Spojené státy. Merz hovořil o masivním zpřísnění sankcí. Spolu s tím uvedl, že pomoc Ukrajině bude pokračovat.
„Pokud bude Rusko i nadále blokovat příměří, zvýší na něj Evropa ve spolupráci se Spojenými státy tlak,“ uvedl na síti X Macron. Macron v rozhovoru, který poskytl stanici TF1, řekl, že je přesvědčený, že se uskuteční jednání o zastavení bojů. Není si ale jistý, že bude jasně vyhlášeno příměří. „Obávám se, že to nikdy není zcela průhledné,“ řekl francouzský prezident, který nevyloučil v době příměří přímé rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. "Jsme připraveni tomu napomoci,“ řekl.
V prohlášení k jednání koalice ochotných podobný postoj vyjádřila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Jsme připraveni pokračovat ve velkém tlaku na Rusko a zavést další ostré sankce v případě porušení příměří,“ uvedla. Podle ní záleží nyní na Rusku, jak se rozhodne. Von der Leyenová vyzvala k zavedení 30denního příměří bez dodatečných podmínek.
Zelenskyj a vrcholní představitelé klíčových evropských zemí v sobotu po telefonu mluvili s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání bylo plodné, uvedl na síti X ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha. Ukrajina je podle něj připravena začít už od pondělí dodržovat Spojenými státy navržené třicetidenní příměří.
Běžní Rusové a mír: Stále více jich tvrdí, že válka na Ukrajině má skončit jednáním. Co to znamená?
Merz, Macron i Starmer v sobotu ráno přicestovali do Kyjeva. Historická společná návštěva lídrů klíčových evropských zemí, dokládající jejich pokračující podporu bránící se Ukrajině, se odehrála den po obří vojenské přehlídce na moskevském Rudém náměstí. Na ní ruský prezident Vladimir Putin, z jehož rozkazu ruská vojska v únoru 2022 na Ukrajinu vpadla, přivítal některé především asijské a africké politiky, mezi nimi hlavně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. V Moskvě byl z šéfů států či vlád zemí EU přítomen jen slovenský premiér Robert Fico.
Před schůzí v kyjevském prezidentském paláci politici uctili minutou ticha padlé ukrajinské obránce na známém náměstí Nezávislosti. Aktu se účastnil také Zelenskyj.
Po jednání je podle francouzské stanice TF1 naplánována tisková konference.
Takzvaná koalice ochotných je skupina států, které pod vedením zejména Británie a Francie jednají o další podpoře Ukrajiny, součástí diskusí jsou i úvahy o bezpečnostních zárukách a případných mírových silách na Ukrajině. Členem skupiny je i Česká republika. Podle nejmenovaného zdroje stanice TF1 by se dnešního kyjevského jednání mohl zúčastnit i zástupce Spojených států.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist