Útočníci, kteří spáchali páteční teroristický útok v Krasnogorsku u Moskvy a které se všechny podařilo dopadnout, se pokoušeli uprchnout na Ukrajinu, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v dnešním televizním projevu k národu. Putin, který před více než dvěma lety rozpoutal proti Ukrajině válku, podle agentury TASS rovněž tvrdil, že podle předběžných údajů byla na ukrajinské straně pro pachatele útoku chystána možnost přechodu hranic.

Putin rovněž ohlásil, že v Rusku bude v neděli 24. března celostátní smutek k uctění památky obětí pátečního „barbarského a krvavého teroristického činu“.

Kyjev odmítá jakékoliv spojení s útokem v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy, kde útočníci v koncertním sále zabili nejméně 115 lidí a mnoho dalších zranili. Některé ruské zdroje přitom hovoří až o 150 obětech. K odpovědnosti se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. V autě, ve kterém podezřelí prchali z Moskvy, se podle jednoho z ruských poslanců našly cestovní pasy Tádžikistánu.

„Všichni čtyři bezprostřední vykonavatelé teroristického útoku, všichni ti, kdo stříleli, se pokoušeli utéci a pohybovali se směrem k Ukrajině, kde podle předběžných údajů pro ně ukrajinská strana připravila 'okno' k překročení státních hranic,“ prohlásil dnes v ruské televizi Putin.

Ruský prezident, který rozpoutání války vysvětloval údajnou potřebou „denacifikovat“ sousední zemi, vedenou prezidentem židovského původu a jen s okrajovou rolí krajní pravice v ukrajinských volbách, tvrdil, že šlo nejen o pečlivě a cynicky naplánovaný teroristický útok, ale i o předem zorganizované vraždění bezbranných civilistů. „Zločinci se chladnokrevně a úmyslně vydali zabíjet, střílet naše občany, naše děti, jako kdysi nacisté, kteří páchali masakry na okupovaných územích,“ prohlásil. Ruská armáda nyní okupuje části sousední země, její jednotky se snaží obsadit další ukrajinská území.

Ruská tajná služba FSB podle médií tvrdí, že podezřelí z pátečního útoku v Krasnogorsku u Moskvy měli údajně kontakty na ukrajinské straně. Kyjev už v pátek odmítl, že by měl s útokem na koncertní síň cokoliv společného.

Útočníci, kteří byli dnes ráno zadrženi, se pokoušeli ujet směrem k rusko-ukrajinské hranici. Předpokládaní teroristé údajně „měli kontakty na ukrajinské straně“, uvedla FSB podle listu Kommersant.

Tajná služba potvrdila, že čtyři podezřelí z pátečního útoku byli zadrženi v Brjanské oblasti na západě Ruska, tedy v blízkosti hranic s Ukrajinou a Běloruskem. Postupně prý byli dopadeni v rozmezí několika hodin.

Celkem bylo v rámci vyšetřování zadrženo 11 lidí, informoval dnes dopoledne šéf FSB Alexandr Bortnikov ruského prezidenta Vladimira Putina. Počet obětí útoku podle nejnovější bilance vzrostl na 115 a úřady předpokládají, že to není konečný údaj.

K útoku se už v pátek přihlásila teroristická organizace Islámský stát, o autenticitě jejího vyjádření na sociálních sítích ale panují pochybnosti.

Jeden z ruských poslanců, který jako první informoval o dopadení podezřelých z útoku v Brjanské oblasti, uvedl, že v autě, které bylo zastaveno střelbou, byly nalezeny pasy občanů Tádžikistánu.

Rada bezpečnosti OSN páteční útok v ruském Krasnogorsku odsoudila jako „odporný a zbabělý“ teroristický čin. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil solidaritu s oběťmi, čínská hlava státu Si Ťin-pching zase vyslovil soustrast. O reakcích mezinárodního společenství na útok, při němž podle ruských úřadů zemřelo přes 60 lidí a dalších více než 100 utrpělo zranění, informují agentury Reuters, AFP a TASS.

„Členové Rady bezpečnosti zdůraznili, že je třeba pohnat ke zodpovědnosti pachatele, organizátory, finančníky a sponzory těchto zavrženíhodných teroristických činů a postavit je před soud,“ uvedl také vrcholný orgán OSN.

„Francie vyjadřuje solidaritu s oběťmi, jejich rodinami a celým ruským lidem,“ sdělil v prohlášení Macron, který zároveň uvedl, že „důrazně odsuzuje teroristický útok, k němuž se přihlásil Islámský stát“.

Americká ambasáda v Rusku před dvěma týdny varovala před bezprostředními plány „extremistů“ zaútočit v Moskvě. Učinila tak jen pár hodin poté, co FSB informovala o tom, že se jí podařilo překazit útok buňky IS na synagogu v ruské metropoli.

Ruský prezident, který před několika dny znovu zvítězil v prezidentských volbách a prodloužil svůj mandát o dalších šest let, označil varování za pokus Západu o zastrašování Rusů.

Počet obětí pátečního teroristického útoku v Krasnogorsku na okraji Moskvy stoupl podle předběžných údajů na více než 60. Střelba skupiny ozbrojenců do návštěvníků koncertu si navíc vyžádala přes 100 zraněných. Řada z nich je zraněna těžce. Napsaly to dnes agentury TASS a Reuters, který také s odvoláním na amerického činitele uvedl, že USA mají zpravodajské informace potvrzující prohlášení takzvaného Islámského státu (IS), že stál za útokem.

Informaci o tom, že obětí je přes 60, konkrétně 62, jako první přinesl ruský portál Baza. Později ji potvrdili i vyšetřovatelé. „Předběžně bylo zjištěno, že v důsledku teroristického útoku zemřelo více než 60 lidí. Počet obětí se bohužel může zvýšit,“ uvedl v noci na dnešek Vyšetřovací výbor, který plní roli kriminální ústředny.

V nemocnicích je 115 zraněných, někteří z nich se závažnými popáleninami, uvedl TASS, podle něhož se o pacienty stará i 12 moskevských nemocnic.