Při útoku v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy zahynulo podle předběžných údajů ruské tajné služby FSB nejméně 40 lidí a dalších více než sto je jich zraněných, uvádí ruská média. Ta předtím s odkazem na očité svědky a záběry z místa informovala o střelbě z automatických zbraní, explozi a rozsáhlém požáru. Ruské úřady začaly jeden z nejhorších útoků v zemi za poslední roky vyšetřovat jako teroristický čin.

Nejméně čtyři útočníci v maskáčovém oblečení začali podle ruských agentur střílet – patrně z automatických zbraní – před vystoupením rockové kapely Piknik. Svědci z místa agentuře TASS řekli, že ozbrojenci začali zblízka pálit do lidí téměř okamžitě po vstupu do budovy, nedaleko bezpečnostních rámů u vchodů. V prostorách také zřejmě použili výbušniny, které vyvolaly mohutný požár. Další exploze se z místa ozvala o něco později.

Agentura TASS zveřejnila fotografii, na které z budovy stoupá temný kouř a šlehají plameny, které se hasiči snaží zvládnout i s pomocí helikoptéry. Oheň zachvátil asi třetinu budovy a uvěznil na střeše neupřesněný počet lidí. Okolo stovky návštěvníků koncertu se podařilo evakuovat. Hala podle agentury TASS pojme až 9000 lidí.

Server Meduza upozornil na videa sdílená na Telegramu, na kterých lidé prchají z koncertní síně. Na dalších neověřených záběrech z budovy je slyšet střelba, na zemi leží nehybná těla.

Jasná bezprostředně není totožnost ozbrojenců, ani jejich motiv. Rusko od února 2022 vede agresivní válku na Ukrajině, přičemž Kyjev se snaží o útoky také na infrastrukturu na ruském území, například na ropné rafinerie.

AP poznamenala, že americké velvyslanectví v Moskvě tento měsíc varovalo, aby se američtí občané vyhýbali davům s ohledem na hrozící útok. Ruský prezident Vladimir Putin, který před několika dny znovu zvítězil v prezidentských volbách a prodloužil svůj mandát o dalších šest let, varování označil za pokus Západu o zastrašování Rusů.

Podle ruských médií byly v Moskvě zrušeny všechny hromadné akce plánované na víkend a došlo k zesílení bezpečnostních opatření na letištích a železnicích. „Rozhodl jsem o zrušení všech sportovních, kulturních a dalších masových akcí o tomto víkendu v Moskvě. Prosím o pochopení,“ uvedl moskevský starosta Sergej Sobjanin na sociální síti.

Moskevská letiště Šeremeťjevo, Vnukovo, Domodědovo a Žukovskij posílila svá bezpečnostní opatření. Úřady vyzvaly cestující, aby se kvůli tomu dostavili na letiště ve větším předstihu. Podobně státní dráhy v souvislosti s teroristickým útokem v Moskevské oblasti zesílily bezpečnostní opatření ve vlacích a na nádražích, na místech, kde se shromažďují lidé ve velkém počtu. Zvýšenou pohotovost mají pracovníci, kteří se starají o bezpečnost v železniční dopravě, napsala agentura TASS. Dodala, že posílená bezpečnostní opatření platí i na petrohradském letišti Pulkovo.

Gubernátor Leningradské oblasti, která obklopuje Petrohrad, podle listu Kommersant ohlásil, že svolává jednání krizového štábu kvůli přijímání dodatečných bezpečnostních opatření v regionu.