Ruské úřady uvažují o variantě, že by tělo předáka ruské opozice Alexeje Navalného vydaly rodině až po březnových prezidentských volbách, nebo vůbec. S odvoláním na nejmenovaného ruského vládního představitele a zdroj blízký Kremlu to uvedl ruský portál The Moscow Times. Důvodem může být snaha zamezit vlně pietních akcí u příležitosti pohřbu, které by vrhly nelichotivé světlo na očekávané další vítězství současného prezidenta Vladimira Putina ve volbách. Odmítání vydat tělo ale zároveň budí podezření, že Navalnyj mohl být znovu otráven nervově paralytickou látkou novičok, napsal ruský investigativní portál Agentstvo.

„Byly navrženy různé možnosti včetně té velmi cynické, že by se tělo příbuzným vydalo až po volbách,“ sdělil webu The Moscow Times zdroj blízký Kremlu. „Jedním diskutovaným problémem je, jak zajistit, že se z piet za Navalného a pohřbu nestane politická demonstrace, která by Putinovi pokazila volby,“ vysvětlil tento zdroj. Volby jsou naplánované na 15. až 17. března.

Na stole je podle zdroje z ruské vlády dokonce i možnost, že by úřady nevydaly Navalného tělo nikdy. Úřady by mohly například argumentovat, že Navalnyj byl na seznamu osob stíhaných za terorismus nebo extremismus nebo že existují obavy z rozšíření nebezpečné choroby. „V Navalného případě by to ale bylo samozřejmě bezprecedentní,“ připustil tento zdroj.

Už v pondělí Navalného mluvčí Kira Jarmyšová informovala, že úřady zdržely vydání Navalného těla jeho matce minimálně o dalších 14 dní s vysvětlením, že je potřeba provést chemickou expertizu. Jarmyšová ale zároveň uvedla, že podle ní úřady tělo nevydávají, protože zametají stopy dopředu naplánované vraždy.

Také vdova po Navalném Julija Navalná v pondělí obvinila úřady, že podle ní skrývají tělo, protože čekají, až z něho vyprchají stopy nervově paralytické látky novičok. Stopy této látky mohou být v organismu jen těžko zjistitelné už po měsíci, řekl ruskému investigativnímu portálu Agentstvo bývalý Navalného lékař Alexandr Polupan. Současné jednání úřadů, kdy otálejí s vydáním těla, skutečně budí podezření, že smrt Navalného zapříčinila další otrava novičokem, podotkl investigativní portál. Poprvé byl opozičník touto látkou podle západních expertů otráven už v roce 2020. K verzi o nové otravě by přispívalo i prohlášení vězeňského zařízení, které jako příčinu Navalného smrti uvedlo „syndrom náhlého úmrtí“. Podobné projevy totiž podle Polupana byly už dříve pozorovány u pacientů zavražděných novičokem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý podle agentury TASS označil obvinění Navalné, že byl její manžel otráven novičokem, za „neopodstatněné“. Dodal, že prezident Putin videoposelství vdovy po ruském opozičním předákovi, které zveřejnila v pondělí, neviděl.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.