Ruští vojáci bojující na Ukrajině si za úplatky kupují dovolené nebo i možnost nezúčastnit se útoku, tvrdí ruský nezávislý list Novaja gazeta Europe. O systému úplatků v ruských jednotkách mu řekly dva zdroje, matka vojáka, bývalého vězně naverbovaného do bojů na Ukrajině, a ruský důstojník.

Bývalý vězeň své matce ve zprávě zaslané z fronty popsal, že jeho oddíl se díky „mnohamilionovým“ úplatkům, na něž se skládají vojáci oddílu, nehýbe ze současných pozic a bojů se neúčastní. Matka tuto hlasovou zprávu poskytla novinářům.

„Jde to všechno z našich peněz. Dokonce i lidé, kteří mají karty (na něž ruské ministerstvo obrany posílá vězňům na frontu výplaty, pozn. red.), peníze prakticky ani nevidí, protože je pořád potřeba skládat se na úplatky, dárky pitomým generálům a šéfům,“ uvedl tento bývalý vězeň. Bojů se účastní v jednom z oddílů známých jako Štorm Z, jejichž řady plní právě trestanci nebo vojáci, kteří porušili disciplínu.

Informaci o velmi rozšířeném systému úplatků potvrdil novinářům také ruský důstojník. Podle něj si mohou vojáci například za 10 000 až 50 000 dolarů (přes 1,1 milionu korun) koupit potvrzení o zranění, které vyžaduje hospitalizaci. Cena závisí na tom, v jaké části fronty voják je a jakou má hodnost. Dovolená podle něj stojí 5000 až 10 000 dolarů, ale například důstojníci si ji koupit nemohou.

Jeden ze zdrojů listu Novaja gazeta Europe také poukázal na skutečnost, že za zranění v bojích vojákovi náleží od státu kompenzace ve výši tří milionů rublů (750 000 korun). Kompenzace se podle něj vztahuje i na případy, kdy si voják za úplatek koupil potvrzení.

Ředitel lidskoprávní organizace Graždanin. Armija. Pravo (Občan. Armáda. Právo) Sergej Krivenko novinářům řekl, že v současnosti pozoruje v ruské armádě závažná porušování práv vojáků. Úplatky nebo dezerce jsou tak podle něj často jedinou možností, jak mohou vojáci ochránit své zdraví a životy.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist