Ruská armáda v posledních šesti týdnech zřejmě utrpěla jedny z nejvyšších ztrát od začátku války proti Ukrajině, uvedla v pondělí britská vojenská rozvědka na síti X v pravidelné zprávě o situaci na bojišti. Těžké ztráty podle Londýna nejspíše způsobila snaha obklíčit a dobýt město Avdijivka na Donbasu na východě Ukrajiny.

Ruská armáda během tohoto měsíce podle odhadů ukrajinského generálního štábu přichází v průměru o 931 mužů každý den. Dříve byl pro Rusko nejkrvavějším měsícem letošní březen, kdy vrcholilo ruské dobývání Bachmutu a kdy denní ztráty v průměru činily 776 vojáků.

Rozvědka upozornila, že nemůže ověřit metodiku shromažďování těchto údajů, zahrnující zřejmě zabité a raněné, ale „čísla působí hodnověrně“.

„V posledních šesti týdnech pravděpodobně došlo k jedněm z nejvyšších ruských ztrát během války. Těžké ztráty z velké části způsobila ruská ofenziva proti městu Avdijivka,“ usoudili Britové.

Ukrajinský generální štáb uvedl, že Rusové během uplynulého dne přišli o dalších 750 vojáků, sedm tanků a tři bojová obrněná vozidla. Od začátku války Rusko podle odhadu ukrajinského velení ztratilo 325 580 vojáků, 5520 tanků, 10 282 dalších obrněnců, 7875 děl, 907 raketometů, 597 protileteckých zbraní, 323 letadel, 324 vrtulníků, 5905 dronů, 1565 střel s plochou dráhou letu, 22 lodí a jednu ponorku.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Tvrdé boje

Ruské síly dobyly část průmyslové zóny u východoukrajinského města Avdijivka, uvedl americký Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na geolokalizované údaje a zprávy ruských proválečných blogerů. Ukrajinský generální štáb v pondělním ranním hlášení tvrdí, že ukrajinští vojáci za uplynulý den odrazili u Avdijivky tři desítky nepřátelských útoků. Avdijivka, která leží jen asi dvě desítky kilometrů od centra okupovaného Doněcka, je jedním z hlavních bojišť na východní části ukrajinské fronty.

Ruské síly podle ISW v neděli dosáhly potvrzeného postupu severozápadně a severovýchodně od Avdijivky, konkrétně u Krasnohorivky, která leží sedm kilometrů severozápadně od Avdijivky, a ve východní části průmyslové zóny na jihovýchodním předměstí Avdijivky, kde ruská obrněná vozidla podle geolokalizovaných záběrů útočila na ukrajinské pozice v severní části průmyslové zóny.

Ruští blogeři tvrdí, že Rusové v neděli dobyli celou průmyslovou zónu u železniční stanice Jasynuvata-2, ale ISW dosud nezískal vizuální potvrzení. Ruské síly rovněž ostřelovaly ukrajinské pozice na okraji Avdijivky a pokračovaly v dalších útocích. Ruský postup podle jednoho z prominentních blogerů bezprostředně neohrožuje ukrajinské síly a nepřiblížil dobytí města, ale jen prodloužil frontové linie.

ISW v pravidelném přehledu situace na bojišti zmiňuje rovněž útoky ruských vojsk u měst Kupjansk, Svatove a Kreminna a všímá si stížností ruských válečných zpravodajů na zranitelnost zásobovacích linií poblíž ukrajinského předmostí na levém břehu Dněpru.

Podle ukrajinského velení u Avdijivky pokračují intenzivní boje a za posledních 24 hodin ukrajinští obránci odrazili tři desítky ruských útoků na obou křídlech obrany města. „Naši vojáci pevně drží obranu a způsobují okupantům značné ztráty,“ tvrdí generální štáb.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu dodala, že ukrajinští blogeři během uplynulého dne potvrdili zprávy ruské strany, že ruské jednotky mírně postoupily na jihovýchodním okraji Avdijivky, od dříve dobytého nádraží Jasynuvata-2 k chatové osadě a k vlastnímu městu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist