Rusko zesiluje útoky na východě Ukrajiny ve snaze získat území kolem měst Bachmut a Avdijivka. Informovali o tom ukrajinští vojenští činitelé. „Bachmutský frontový úsek. Rusové se aktivizovali a snaží se znovu dobýt ztracené pozice,“ napsal na komunikační platformě Telegram velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj. „Nepřátelské útoky jsou odráženy,“ dodal.

Bachmut byl dějištěm nejkrvavější bitvy války, kterou Rusko zahájilo proti Ukrajině v únoru loňského roku. Letos v květnu město padlo do ruských rukou, ukrajinské jednotky ale následně obsadily výšiny nad Bachmutem a postoupily na západě, severu a jihu od hornického města.

Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva, zahájená letos v červnu s těžištěm na jihu země, zatím Kyjevu přinesla jen malé územní zisky a obě strany zaznamenávají těžké ztráty. Ruské síly se již řadu měsíců pokoušejí útočit na severovýchodě Ukrajiny u Kupjansku, pravděpodobně s cílem odvést pozornost a snížit počet vojáků, které je Kyjev schopen vyslat do klíčových bojů na jihu a východě.

Mluvčí ukrajinských pozemních sil Volodymyr Fiťo podle agentury AP uvedl, že ruské jednotky vyvíjejí tlak na ukrajinské jednotky jižně od Bachmutu, hledají slabá místa v ukrajinské obraně a zesilují dělostřelecké údery na ukrajinské pozice.

Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské jednotky rovněž pokračují v několikatýdenním úsilí o obklíčení Avdijivky, ukrajinské obranné bašty jižně od Bachmutu. Dobytí Ukrajinou kontrolovaného města je od začátku války považováno za klíčový ruský cíl, neboť Avdijivka tvoří vstupní bránu do největšího města na východě Ukrajiny, okupovaného Doněcka.

Generál Oleksandr Tarnavskyj, který velí ukrajinským jednotkám bojujícím v Avdijivce a její blízkosti, dnes uvedl, že útočící ruské síly zesílily vzdušné údery, zejména s použitím naváděných leteckých bomb. Na Telegramu napsal, že ruské jednotky během předchozího dne podnikly 30 leteckých a 712 dělostřeleckých útoků na město a okolní oblasti a že jeho vojáci se s ruskými střetli téměř padesátkrát.

Rusko tvrdí, že zničilo ukrajinské opevnění v Kupjansku pomocí vrtulníků Mi-35M

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist