Den pětistý dvacátý čtvrtý, 1. srpna 2023

Je pravda, že Amerika zachránila Izrael ve válce s Araby? ptá se můj syn. Studuje programování, ale zajímá ho taky historie. A nás všechny Ukrajince, dokonce i mladé dívky, zajímají války a to, jak lze porazit mnohem silnějšího protivníka.

Synovi odpovídá můj kamarád, specialista na Blízký východ. Všichni společně sedíme v kavárně. – No ano, dalo by se to tak říct. Ale co je důležité: Amerika nikdy nepomůže očividně poraženým, vyrovná účty a vždycky bude hájit jen a jen své zájmy.

Syn o tom přemýšlí; asi ho to trochu odradilo. Pokud člověk čte jen články v novinách a sleduje reportáže z ukrajinsko-amerických setkání, může se mu zdát, že tak nezištné přátele Ukrajiny, jako jsou teď v Bílém domě, nenajde. Starší bratr pomáhá mladšímu – a společně jsou majáky demokracie a svobodného světa. Vyrovnají si účty? Hájí jen své vlastní zájmy?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.