Ruská vojska dále ztrácejí pozice u města Bachmut v Donbasu na východě země, kde ukrajinské jednotky postupují na křídlech, uvedl ve středu na sociální síti Telegram velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Generál své tvrzení podle listu Ukrajinska pravda podpořil i zveřejněním záběrů z bojové akce 3. úderné brigády. Ukrajinské útoky severně a jihozápadně od Bachmutu hlásí také analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Ruské ministerstvo obrany ukrajinské útoky připustilo, ale zdůraznilo, že ruskou obranou nepronikly.

„Úsek fronty u Bachmutu. (Ukrajinské) obranné síly pokračují v postupu na křídlech, nepřítel ztrácí pozice u Bachmutu,“ napsal Syrskyj.

„U Bachmutu naše vojska přešla z obrany do útoku,“ uvedla ve středu také náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. „Za uplynulých 24 hodin jsme na různých místech postoupili od 200 po 1100 metrů,“ napsala na Telegramu.

Ruské velení podle Maljarové zareagovalo vysláním záloh k posílení obrany. Žoldnéři z Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny podle ní zůstávají v týlu, zatímco bojují pravidelné armádní jednotky a do boje jsou nasazováni také výsadkáři.

Ruské ministerstvo obrany připustilo, že ukrajinské síly útočí u Bachmutu, který ruské úřady stále označují sovětským názvem Arťomovsk. „Ozbrojené síly Ukrajiny, které nedosáhly cílů útoku jižně od Doněcka a utrpěly citelné ztráty, se pokusily proniknout obranou našich vojsk u Arťomovska. Cílů útoků nepřítel nedosáhl, nedovolili jsme mu vklínit se do naší obrany,“ prohlásil mluvčí ministerstva, generál Igor Konašenkov.

Třetí úderná brigáda, z jejíž akce zveřejnil záběry velitel pozemních sil Syrskyj, podle dostupných informací vznikla loni v listopadu, původně z veteránů pluku Azov, jako vysoce mobilní, dobře vyzbrojená a vycvičená síla schopná nasazení jak v obranných, tak útočných operacích. Od ledna byla nasazena u Bachmutu, který od loňského léta byl místem jedné z nejurputnějších a nejkrvavějších bitev války Ruska proti Ukrajině. Zatímco Rusové minulý měsíc ohlásili dobytí Bachmutu, Ukrajinci tvrdí, že se z města úplně nestáhli.

ISW s odvoláním na ruské zdroje uvádí, že ukrajinské síly pronikly do obce Berchivka, ležící asi šest kilometrů severně od Bachmutu, kde pokračuje boj o ovládnutí obce, kterou ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny podle svého vůdce Jevgenije Prigožina dobyli v únoru. Ukrajinci postoupili podle ISW také u obce Kliščijivka, asi sedm kilometrů jihozápadně od Bachmutu. Ovládli také výšiny u silnice E-40 mezi Bachmutem a Slovjanskem. Analytici také připomněli Prigožinovo tvrzení, že ruská vojska ztratila blíže neupřesněné pozice u obce Rozdolivka, ležící 18 kilometrů severovýchodně od Bachmutu.

Podobná tvrzení nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist