Vůdce ruské žoldnéřské armády zvané Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina Jevgenij Prigožin zveřejnil video s výslechem ruského důstojníka, kterého přiměli se na kameru omluvit a přiznat, že „z osobního nepřátelství“ střílel v opilosti po žoldnéřích. Incident se podle Prigožinovy firmy stal už minulý měsíc. Prigožin je v dlouhodobém konfliktu s vedením ruského ministerstva obrany.

Vyslýchaný ruský podplukovník Roman Venevitin tvrdí, že je velitelem 72. brigády a že střílel v opilosti na auto wagnerovců. A dříve prý nechal odzbrojit skupinu žoldnéřů z jednotky rychlé reakce. Podplukovník má pohmožděný nos, všiml si server The Insider s tím, že se mu identitu vyslýchaného důstojníka ruské armády podařilo potvrdit.

Prigožin video zveřejnil jako „třešničku na dortu, aby nemohly být žádné pochybnosti“, v reakci na dotaz ruského serveru Live24. Ten jej žádal, aby se vyjádřil k „šokující informaci“, že ústupové cesty Wagnerovy skupiny se pokoušely zaminovat jednotky ruského ministerstva obrany a zda nemohlo jít o omyl.

O tom, že ústupovou cestu wagnerovců z Bachmutu zaminovali ruští vojáci, informoval v předchozích dnech sám Prigožin.

Ruský zpravodajský server Meduza, působící v lotyšském exilu, připomněl, že Prigožinova společnost ještě před videem s výslechem zajatého důstojníka zveřejnila hlášení velitele ženijní brigády wagnerovců, podle kterého se žoldnéři 17. května střetli v boji s ruskými vojáky u vsi Semyhirja u Bachmutu na východě Ukrajiny. Když se zde žoldnéři ženisté pokoušeli odminovat cestu z Bachmutu, ostřelovali je z pozic ruské armády. Ženijní rota wagnerovců musela odminování přerušit, ale žoldnéři „přijali odvetná opatření“, aby odrazili „agresi“ ze strany pravidelných jednotek ruské armády. Podle prohlášení Prigožinovy společnosti žoldnéři pak zajali skupinu vojáků v čele právě s velitelem 72. motostřelecké brigády, „podplukovníkem ve stavu opilosti“.

Na Venevitina si dříve na sociálních sítích stěžovali jeho podřízení. Vyhrožoval prý zastřelením veliteli jednotky za ústup ze stanoviště, na kterém neměli podporu dělostřelectva a ani spojení s velením, napsal The Insider a dodal, že vojáci také tvrdili, že cestu do týlu jim přehradila jednotka tvořená žoldnéři z Wagnerovy skupiny.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist