Ukrajina zaútočila více než deseti drony na Ruskem anektovaný Krym, uvedla v neděli agentura Reuters s odvoláním na Moskvou dosazenou správu na tomto ukrajinském poloostrově. Protiletecké obraně se podle ní podařilo všechny útoky odrazit.

Tři drony podle proruských úřadů směřovaly proti Sevastopolu, kde před týdnem po útoku bezpilotního letounu vzplál zásobník s palivem. Tentokrát zde nejsou hlášeny žádné škody, i když podle agentury Ukrinform bylo ve městě slyšet výbuchy.

Jestli drony způsobily škody v dalších částech Krymu, není podle Reuters zatím jasné. Jak agentura poznamenává, útoků na Ruskem okupované oblasti – a zejména Krym – v posledních dvou týdnech přibylo. Ukrajina, aniž by potvrzovala, že za útoky stojí, tvrdí, že ničení ruské infrastruktury je přípravou na pozemní ofenzivu.

Jiné útoky Ukrajiny už ale byly úspěšnější. Při ostřelování vesnice v ruské Belgorodské oblasti ze strany ukrajinské armády bylo poničeno plynové potrubí a elektrické vedení. V neděli o tom na síti Telegram informoval gubernátor tohoto regionu Vjačeslav Gladkov. Belgorodská oblast sousedí s Ukrajinou.

„Nejdůležitější je, že nejsou oběti,“ napsal Gladkov. Poničený je podle něho také dům ve vsi Spodarjušino, která leží hned u hranice mezi oběma znepřátelenými zeměmi. Agentura Reuters uvedla, že tato tvrzení není schopna nezávisle ověřit.

Belgorodská oblast i další regiony v Rusku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zažívají výbuchy skladů pohonných hmot a zbraní. Ukrajina se sice k útokům na ruském území a ve svých oblastech okupovaných Ruskem otevřeně nehlásí, nedávno však dala najevo, že ničení infrastruktury je součástí příprav na plánovanou pozemní protiofenzivu.

Záporožská elektrárna v ohrožení

Situace okolo Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupují ruské síly, je stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná, varoval v sobotu šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Ten podle agentury Reuters požaduje přijetí opatření, která zajistí bezpečnost provozu.

„Jsem nesmírně znepokojen velmi reálnými riziky pro jadernou bezpečnost, kterým elektrárna čelí. Musíme jednat hned, abychom zabránili hrozbě vážné jaderné havárie a s ní spojeným důsledkům pro obyvatelstvo a životní prostředí,“ uvedl Grossi v prohlášení.

Reagoval tak na informace, podle kterých šéf ruské okupační správy záporožského regionu, který leží na jihu Ukrajiny, ohlásil evakuaci části obyvatel 18 obcí ležících v blízkosti fronty zřejmě v souvislosti s očekávanou ukrajinskou protiofenzivou. Evakuovat se mají mimo jiné obyvatelé Enerhodaru, který leží právě u Záporožské jaderné elektrárny.

Ukrajinský generální štáb v sobotní situační zprávě informuje, že „ruští okupanti evakuují obyvatele z dočasně okupovaného Enerhodaru k Berďansku a Primorsku do rekreačních objektů“. Rusové podle generálního štábu odvážejí lidi, kteří mají ruské pasy. Přednost mají ti, kteří ruské občanství přijali v prvních měsících poté, co ruská armáda loni na přelomu zimy a jara tuto část Ukrajiny obsadila.

Exilový starosta okupovaného Melitopolu Ivan Fedorov na síti Telegram napsal, že evakuace je příliš rychlá a že na kontrolním stanovišti Čonhar na hlavní silnici z Melitopolu na Krym se tvoří dlouhé fronty.

Záporožské jaderné elektrárny, největší jaderné elektrárny v Evropě, se Rusko zmocnilo nedlouho po začátku invaze svých vojsk na Ukrajinu z února loňského roku. Grossi elektrárnu naposledy navštívil v březnu, kdy se přes rozhovory s oběma stranami konfliktu snažil zajistit dohodu na bezpečném provozu elektrárny. Opakovaně také varoval před nebezpečím vojenských operací v blízkosti elektrárny.

Nepovolené zbraně?

Ukrajinské ministerstvo obrany obvinilo Rusko z použití fosforové munice v obléhaném východoukrajinském městě Bachmut. Na videu ukázalo město osvětlené bíle hořícími plameny, nelze z něj ale určit, kdy a kde byly záběry pořízeny. List Ukrajinska pravda napsal, že se může jednat o jiný druh zápalné munice, jejíž užití ve městech a jejich okolí mezinárodní právo rovněž zakazuje.

Použití dělostřelecké munice s bílým fosforem je považováno za válečný zločin. Vytváří rychle se šířící požáry, které lze těžko uhasit.

„Nedostatek dělostřeleckých granátů, ale více než dost fosforu,“ napsalo na Twitteru ukrajinské ministerstvo obrany. Příspěvek doplnilo o video hořícího města, neuvedlo ale, kdy mělo k útoku dojít.

Ukrajinska pravda citovala vojenské představitele, podle kterých „nepřítel použil fosforovou a zápalnou munici v Bachmutu ve snaze vymazat město z povrchu zemského“. Tato obvinění nelze nezávisle ověřit.

Rusko obvinění nekomentovalo. Kyjev Moskvu, která loni v únoru vydala pokyn k zahájení invaze na Ukrajinu, z použití fosforové munice obvinil už dříve. Rusko to v předchozích případech odmítlo.

Moskva se snaží Bachmut dostat pod kontrolu už několik měsíců, i přes jeho pochybnou strategickou hodnotu. Při bojích o město zahynuly tisíce ruských vojáků, píše ruskojazyčný server BBC.