Ruská žoldnéřská Wagnerova (v přepisu z ruštiny Vagnerova) skupina k 10. květnu stáhne od ukrajinského Bachmutu své jednotky do týlových táborů a pozice předá ruskému ministerstvu obrany. Prohlásil to v pátek šéf uskupení Jevgenij Prigožin, který si už dříve ostře stěžoval na nedostatečné dodávky munice pro své síly. Rusko se snaží východoukrajinský Bachmut obsadit už řadu měsíců.
Překlad videa totálně nasraného Prigožina. Pozor je tam hodně sprostých slov.
— Andrej Poleščuk (@andrewofpolesia) May 5, 2023
Všimněte si množství tuhých Wagnerovců. To je dle Prigožina za jeden den. Navíc Wagnerovci stojí už jen na jenom úseku frontu. Jak říkal náš velitel ze 24. “dělostřelectvo je srovnalo se zemí”.
A… pic.twitter.com/vw7oTilBEG
„Stahuji jednotky Wagnerovy skupiny z Bachmutu, protože při nedostatku munice jsou odsouzeny k nesmyslné smrti,“ uvedl Prigožin v prohlášení, které je adresované náčelníkovi generálního štábu, ministrovi obrany, prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruskému lidu.
O něco dříve se Prigožin v jiném videu zveřejněném na telegramu tvrdě opřel do šéfa resortu obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, kterým sprostě nadával kvůli nedostatku dodávek munice. „Toto jsou muži Wagnerovy skupiny, kteří dnes zemřeli,“ uvedl Prigožin podle serveru Meduza na záběrech, kde ukázal mrtvoly. Tvrdil přitom, že jeho jednotkám chybí „70 procent munice“.
Příslušníci soukromé Wagnerovy skupiny nesly hlavní tíhu ruské zimní ofenzivy u Bachmutu, kde se již řadu měsíců odehrávají prudké boje s velkými ztrátami na obou stranách. Agentura Reuters tuto bitvu označuje za nejdelší a nejkrvavější z celé války na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo svou invazí loni v únoru. Invazní vojska větší část města dobyla.
Prigožin už dříve ruskému ministerstvu obrany, se kterým vede dlouhodobě mocenské spory, vytkl, že jeho žoldnéře u Bachmutu dostatečně nepodporuje. Wagnerovci kvůli tomu podle něj utrpěli až pětkrát vyšší ztráty. V pondělí uvedl, že jeho jednotky jsou zásobovány pouze třetinou dělostřeleckých granátů, které by potřebovali pro útok Bachmut.
Prigožin je jednou z mála ruských veřejných osobností, které během války otevřeně kritizují nejvyšší představitele, podotkla Meduza. Agentura Reuters v pátek připomněla, že není jisté, nakolik lze Prigožinovo vyjádření brát vážně. Šéf Wagnerovců totiž emotivní vystoupení zveřejňoval už v minulosti, například minulý týden pak jedno z nich označil za „vtip“.
Zákaz vycházení v Chersonu
V jihoukrajinském Chersonu od pátečních 20:00 místního času (19:00 SELČ) začne platit zákaz vycházení, který potrvá do pondělního rána. Ruská bezpečnostní rada se předtím bude na svém pravidelném zasedání patrně zabývat středečním incidentem, který Moskva označuje za ukrajinský dronový útok na rezidenci prezidenta Vladimira Putina v Kremlu.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek bez poskytnutí důkazů prohlásil, že za incidentem stojí Ukrajina, která podle něj jednala na příkaz Spojených států. Kyjev i Washington odmítají, že by měly s incidentem něco společného. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) existují náznaky, že dronový útok na Kreml byl řízen zevnitř a že byl účelově zinscenován Ruskem. Podle ISW je velmi nepravděpodobné, že by se dvěma dronům podařilo takto proniknout moskevskou protivzdušnou obranou.
Záhadný útok drony na Kreml: Kdo útočil a proč? Byl Putin v ohrožení? A ovlivní to dění v Rusku?
Cherson se mezitím připravuje na téměř třídenní zákaz vycházení, který ukrajinská správa zdůvodnila chystanou operací bezpečnostních složek. Ukrajinská armáda Cherson a s ním i část oblasti osvobodila po měsících ruské okupace loni na podzim. Rusové se stáhli na protější břeh řeky Dněpr a od té doby město a jeho okolí pravidelně ostřelují. Ohlášení zákazu vycházení podnítilo spekulace, že by se mohla blížit dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva.
V Moskvě mají v pátek jednat ruští zástupci a představitelé OSN o dalším prodloužení dohody umožňující vývoz zemědělských produktů z ukrajinských černomořských přístavů. V tureckém Istanbulu pak budou podle tamního ministra obrany Hulusiho Akara o dohodě jednat zástupci Turecka, Ukrajiny a Ruska spolu se zástupci OSN.
Ofenziva v podstatě začala, říká Prigožin
Všeobecně očekávaná ukrajinská protiofenziva už prakticky začala. Uvedl to ve čtvrtek Prigožin. Aktivní fáze ukrajinského útoku podle něj přijde do několika dnů.
„Domnívám se, že ofenziva ukrajinské armády již v podstatě začala. Vidíme nejvyšší aktivitu nepřátelského letectva, vidíme nejvyšší aktivitu na perimetru a uvnitř naší fronty,“ uvedla na Telegramu Prigožinova tisková služba. „Bohužel situace nevypadá, řekněme, nejlépe,“ dodal Prigožin.
„Aktivní fáze“ ukrajinské protiofenzivy může nastat „už v řádu dnů“, uvedl dále Prigožin, který před možným protiútokem ukrajinských sil varoval v posledních týdnech opakovaně. Veřejně si také opakovaně stěžoval na nedostatek munice, kterou ruské ministerstvo obrany vyčleňuje jeho bojovníkům.
Kyjev tvrdí, že přípravy na protiofenzivu, jejímž cílem je osvobodit Ruskem okupovaná území na jihu a východě Ukrajiny, jsou v závěrečné fázi.
Příslušníci Wagnerovy skupiny nesly hlavní tíhu ruské zimní ofenzivy u východoukrajinského města Bachmut, kde se již řadu měsíců odehrávají prudké boje s velkými ztrátami na obou stranách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist