Šéf ruské okupační správy záporožského regionu na jihu Ukrajiny Jevgenij Balickij ohlásil evakuaci části obyvatel 18 obcí ležících v blízkosti fronty. Úřady se podle něj chystají přemístit některé obyvatele dotčených obcí na severovýchodě oblasti do míst dál od fronty ve stejném regionu. Oznámení o evakuaci přichází v době, kdy se Ukrajina připravuje na jarní protiofenzivu, kterou podle agentury Reuters pravděpodobně podnikne právě v Záporožské oblasti. Tu Rusko ovládá asi z 80 procent.

„Bylo přijato rozhodnutí odvézt v první řadě děti s rodiči, seniory, postižené lidi a pacienty zdravotnických zařízení dál od působení nepřítele a přemístit je z území poblíž fronty do vzdálenějších míst oblasti,“ uvedl Balickyj na komunikační platformě Telegram. Evakuovat se mají mimo jiné obyvatelé Enerhodaru, který leží u Záporožské jaderné elektrárny.

Šéf okupační správy doplnil, že starší děti budou pokračovat až do konce školního roku ve výuce, zatímco „malé děti“ se budou ozdravovat a relaxovat na letních táborech. Jak upozornila řada médií, v loňském roce Rusko zorganizovalo na okupovaných územích dětské tábory, po jejichž skončení mnohdy odmítlo děti vrátit jejich rodičům a namísto toho je deportovalo do Ruska.

Balickyj prohlásil, že evakuace 18 obcí je nutná, poněvadž ukrajinské síly zintenzivnily ostřelování míst blízko fronty.

Z dalšího místa na jihu Ukrajiny, Chersonu, který je pod kontrolou ukrajinských sil, v pátek odjížděli lidé v mikrobusech a desítkách aut, uvedli reportéři agentury Reuters. Odjezdy dali do souvislosti s 58hodinovým zákazem vycházení, který ve městě začne platit od pátečního večera. Další lidé ale ve městě zůstávají, podotkl Reuters. Místní úřady už dříve uvedly, že důvodem vyhlášení zákazu vycházení je chystaná operace bezpečnostních složek.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist