Ruské invazní síly se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast na východě Ukrajiny, uvedl ve své středeční operační svodce ukrajinský generální štáb. Ukrajinští obránci podle něj za uplynulý den odrazili ruské útoky u 22 obcí včetně Bachmutu, o den dříve hlásil odražení útoků u desítky měst a vesnic. Podle agentury Reuters Rusové zintenzivnili zimní útoky na východě Ukrajiny.

„Nepřítel, který se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast, nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku - a to u Kreminny, Bachmutu, Avdijivky, Opytne, Marjinky a Vuhledaru," uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň informuje o ruském ostřelování řady obcí na východě a jihu země, včetně Charkova.

Ukrajinský generální štáb zároveň tvrdí, že Rusko utrpělo značné ztráty, zejména v lidské síle. Ve své další zprávě o vývoji bojů uvádí, že invazní jednotky přišly za poslední den o 910 vojáků. O den dříve informoval štáb o ztrátě 1030 ruských vojáků za den, což Reuters označil za nejhorší ruskou denní ztrátu. Celkem podle Kyjeva invazní vojska přišla o více než 134.000 lidí. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý tvrdil, že Ukrajina v lednu přišla o více než 6500 vojáků.

Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné ověřit z nezávislých zdrojů a Moskva ani Kyjev své vlastní ztráty neoznamují.

Kyjev už nějakou dobu očekává, že Moskva rozšíří a zintenzivní svou ofenzivu. Někteří ukrajinští představitelé hovoří o tom, že by se o to Rusové mohli pokusit kolem 24. února, kdy uplyne rok ode dne, kdy Rusko Ukrajinu vojensky napadlo. Poté, co se Rusku loni nepodařilo dobýt Kyjev a ve druhé polovině roku pod náporem ukrajinské protiofenzivy ztratilo některé dříve dobyté pozice, nyní Moskva podle Reuters naplno využívá statisíců vojáků, které na podzim povolala v rámci "částečné" mobilizace.

V posledních několika týdnech Rusko ohlásilo první územní zisky za půl roku, píše Reuters, podle něhož však invazní armáda navzdory zřejmě tisícům mrtvých postupuje pomalu a zatím tuto zimu nedobyla žádné velké město.

Leopardy 1 pro Ukrajinu

Německá vláda v úterý povolila dodávku 178 tanků Leopard 1 pro Ukrajinu ze skladů zbrojovek. Nizozemská ministryně Kajsa Ollongrenová zároveň na twitteru oznámila, že Nizozemsko, Dánsko a Německo Ukrajině společně dodají nejméně 100 leopardů 1, včetně náhradních dílů, munice a výcviku posádek.

Německá ministerstva hospodářství a obrany informovala, že "kolik bojových tanků Leopard 1A5 bude nakonec posláno na Ukrajinu, závisí na tom, jaké budou vyžadovat opravy".

Minulý měsíc vláda kancléře Olafa Scholze po nátlaku spojenců rozhodla, že Ukrajině poskytne 14 moderních tanků Leopard 2 ze zásob bundeswehru. Zároveň povolila, aby tyto stroje předaly Ukrajině, která se už rok brání ruské agresi, také jiné země. Berlín odsouhlasil i vývoz starších leopardů 1.

Osmaosmdesát tanků dodá Ukrajině společnost Rheinmetall. Její šéf Armin Papperger řekl, že letos se na Ukrajinu dostane 20 až 25 tanků a zbývající z celkových 88 v příštím roce. Další tanky Leopard 1 poskytne ukrajinské armádě firma Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft.

"Kdybychom se v březnu rozhodli, že všechny tyto stroje mají být opraveny, šlo by to rychleji," řekl Papperger. "Ale to se nestalo, a tak musíme žít s tím, co máme. I tak si myslím, že to Ukrajině velmi pomůže," dodal.

"Dánsko, Německo a Nizozemsko poskytnou renovované leopardy 1A5 z průmyslových zásob; první z nich budou dodány během několika měsíců," uvedla na twitteru nizozemská ministryně Ollongrenová. Dodala, že tyto země se řídí potřebami Ukrajiny. Dodávky těchto strojů dnes oznámil také šéf německého resortu obrany Boris Pistorius při návštěvě Kyjeva. Kromě toho řekl, že do konce února Ukrajina obdrží další řízené střely, samohybné protiletadlové systémy Gepard, dalších pět ženijních tanků Dachs, do konce března má přijít také pět mostních tanků Biber.

Leopard 1 je první hlavní bitevní tank, který se v Německu po druhé světové válce začal vyrábět pro potřeby bundeswehru, a to od poloviny 60. let do poloviny 80. let minulého století. Německá armáda tank, kterého se vyrobilo celkem 4700 kusů, už zhruba 20 let nepoužívá.