Německo oficiálně souhlasí s dodáním německých tanků Leopard 2 ukrajinské armádě, která se brání ruské invazi, a v prvním kroku poskytne Ukrajině 14 tanků Leopard 2A6. Dnes o tom na žádost kancléře Olafa Scholze rozhodla spolková vláda, oznámil kancléřův mluvčí Steffen Hebestreit. Cílem je podle kancléře rychle vybavit Ukrajinu dvěma prapory leopardů, k čemuž se připojí také další evropské státy, které tyto obrněnce mají ve výzbroji.

Z prohlášení jasně vyplývá, že Německo rychle vydá souhlas, aby Polsko a další země mohly Ukrajincům předat své leopardy. "Partnerským zemím, které na Ukrajinu chtějí dodat tanky Leopard 2 ze svých zásob, Německo udělí potřebný souhlas," uvedl Hebestreit.

Německo několik týdnů čelilo rostoucímu tlaku, aby souhlasilo s vybavením ukrajinské armády německými leopardy. Souhlas se očekával již před týdnem v pátek, kdy se na americké letecké základně Ramstein sešli zástupci asi 50 zemí, které zbrojně Ukrajinu podporují. Místo toho ale tehdy německý ministr obrany Boris Pistorius oznámil, že rozhodnutí nepadlo a že mezitím nařídil prověření dostupnosti moderních tanků Leopard 2 v zásobách německé armády a zbrojního průmyslu.

"Naše rozhodnutí odpovídá známému postupu, že Ukrajině pomáháme podle našich možností. Úzce jednáme s našimi zahraničními partnery a ve spolupráci s nimi," řekl Scholz. Souhlas s vývozem německých tanků je podle Berlína výsledek intenzivních porad s nejbližšími evropskými spojenci a také s mezinárodními partnery.

K zemím, které tyto tanky na Ukrajinu vyšlou, se přidá i Finsko, uvedl podle agentury Reuters dočasný finský ministr obrany Mikko Savola. "Finský příspěvek ale nemůže být moc velký. Nejsme ještě zemí Severoatlantické aliance, takže nemůžeme ohrozit naši vlastní obranu," prohlásil Savola. O vstup do NATO požádalo Finsko společně se Švédskem loni v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Členství musí odsouhlasit všech 30 států NATO; zatím tak neučinilo Turecko a Maďarsko.

Nizozemsko je připraveno dodat Ukrajině bojové tanky, pokud to Kyjevu pomůže, uvedl dnes ve vysílání stanice RTL nizozemský premiér Mark Rutte. Haag by podle něj například mohl odkoupit tanky, které si aktuálně pronajímá od Berlína, a poslat je na Ukrajinu, cituje Rutteho agentura Reuters.

Podobná slova zazněla z Madridu. Španělská ministryně obrany Margarita Roblesová podle Reuters uvedla, že její země je této možnosti otevřena a bude jednat v koordinaci s dalšími západními spojenci, kteří pomáhají Ukrajině v její snaze odrazit ruskou invazi.

"Francie vítá německé rozhodnutí, jenž rozšiřuje a posiluje podporu, kterou jsme poskytli dodávkou (lehkých obrněných průzkumných vozidel) RC AMX10," uvedl Elysejský palác ve stručném prohlášení citovaném agenturou AFP. Paříž se zatím k možné dodávce francouzských tanků Leclerc nevyjádřila, prezident Emmanuel Macron ji ale nevyloučil.

První "tankový krok" byl učiněn, dále je ale třeba "tanková koalice", uvedl na sociální platformě telegram šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v reakci na dnes oznámené rozhodnutí Berlína dodat německé tanky Leopard 2 ukrajinské armádě. Leopardů je zapotřebí hodně, doplnil Jermak, jehož země se už 11 měsíců brání ruské vojenské agresi.

Britský premiér Rishi Sunak dnes označil německý krok za "správné rozhodnutí spojenců a přátel NATO". Dodávka tanků podle něj posílí "obrannou palebnou sílu Ukrajiny" a společné úsilí přispěje k vítězství Kyjeva a trvalému míru, napsal Sunak na twitteru. Rozhodnutí poslat tanky Ukrajině ocenil i britský ministr obrany Ben Wallace. "Je načase, aby si Rusko uvědomilo, že mezinárodní společenství je stále odhodlanější pomoci Ukrajině bránit se jeho barbarské a nezákonné invazi," napsal Wallace na twitteru.

Tanky, které Německo poskytne, budou ze zásob německé armády. Výcvik ukrajinských tankistů v Německu začne v brzké době. Součástí německého balíku pomoci budou i logistické služby, údržba systémů a potřebná munice.

Ruská ambasáda v Berlíně oznámila, že německé rozhodnutí je mimořádně nebezpečné a povede dalšímu k vyhrocení konfliktu. "Rozhodnutím poslat tanky na Ukrajinu opustilo Německo postoj historické odpovědnosti vůči Rusku," dodala ambasáda. Německo se po začátku invaze zdráhalo dodávat Ukrajincům zbraně, neboť z historických důvodů nechtělo, aby německé zbraně zabíjely ruské vojáky, Berlín ale postupně učinil výrazný obrat.

Německý ministr obrany Boris Pistorius novinářům po jednání vlády řekl, že vzhledem k válce není důvod k oslavám, ačkoli někteří tak z radosti z německého rozhodnutí činí. Poskytnutí tanků Leopard 2 přesto označil za krok, který situaci na bojišti změní. Upozornil ale, že předání nebude zcela rychlé, na přípravu tanků budou podle něj potřeba tři až čtyři měsíce.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v uplynulém týdnu napsal, že Česko a Slovensko jsou ochotny se vzdát tanků Leopard 2, které dostanou z Německa jako náhradu za dřívější vyslání svých starších tanků na Ukrajinu. Obě země takový scénář popřely. Český premiér Petr Fiala v úterý v Berlíně po jednání se Scholzem řekl, že Česko slíbené leopardy potřebuje k zajištění vlastní obranyschopnosti.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.