První z tanků Leopard 2A4 darovaných Německem by Česko chtělo obdržet do konce letošního roku, aby se na něm armáda mohla připravovat a cvičit. Poslancům to na úterním zasedání sněmovního branného výboru řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Německo ČR daruje 15 tanků tohoto typu jako kompenzaci za předání českých těžkých zbraní Ukrajině po napadení Ruskem.

„Dodány budou plně operační včetně munice, náhradních dílů, prvotního výcviku. To umožní pozemním silám překlenout období, než dojde k pořízení nových bojových tanků,“ uvedla Černochová. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech.

Na Ukrajinu Česko poslalo podle dostupných informací i tanky T-72 a další těžkou bojovou techniku.

Německou výpomoc při nahrazení techniky darované na Ukrajinu na začátku května dohodl s německým kancléřem Olafem Scholzem premiér Petr Fiala (ODS). Podle Černochové jednal i o zapojení českých firem. Dar 15 tanků nyní Černochová domluvila s německou ministryní obrany Christine Lambrechtovou. Česká armáda dostane 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. Součástí dodávky, kterou zajistí německý obranný průmysl, budou také náhradní díly a munice.

Letos také bude v Německu zahájen výcvik českých vojáků, následovat bude intenzivnější kombinovaný výcvik českých a německých tankistů i na českém území. Obrana si od toho slibuje rychlejší přechod na novou platformu a podporu bilaterální spolupráce.

Ukrajina hlásí první úspěšné použití střel dodaných Západem

Ukrajina minulý týden ohlásila první úspěšné použití Západem dodaných protilodních střel Harpoon proti ruským cílům. Ve svém pravidelném shrnutí válečné situace na Ukrajině to v úterý uvedlo britské ministerstvo obrany. Událost podle Londýna ukazuje na potíže, kterým čelí ruské námořnictvo v Černém moři.

Cílem útoku byl podle britského ministerstva obrany téměř jistě remorkér ruského námořnictva Vasilij Bech, který dopravoval zbraně a vojáky na Hadí ostrov v severozápadní části Černého moře.

„Zničení ruského plavidla při jeho zásobovací misi ukazuje na potíže, kterým Rusko čelí ve snaze podpořit své vojáky okupující Hadí ostrov,“ uvedlo ministerstvo. Dodalo, že Vasilij Bech je poslední z řady ruských lodí, které poškodily nebo potopily ukrajinské síly během války.

Schopnosti ukrajinské pobřežní obrany podle Británie do značné míry omezily možnosti Ruska získat kontrolu nad mořem a nasazovat námořní síly v severozápadní části Černého moře. „To zhatilo původní ruský operační plán pro invazi, který zahrnoval ohrožování Oděské oblasti z moře,“ dodalo ministerstvo.

Ukrajinské úřady minulý týden oznámily, že 17. června zasáhly střelami Harpoon remorkér Vasilij Bech, který na Hadí ostrov převážel zbraně, vojáky a munici. Tvrdí také, že se loď s raketovým systémem Tor na palubě potopila. Dodávky střel Harpoon na Ukrajinu dříve oznámily Dánsko a Spojené státy.

Rusko obsadilo ukrajinský Hadí ostrov první den invaze. V dubnu byl v Černém moři zničen ruský raketový křižník Moskva, který se svojí asi 500člennou posádkou býval vlajkovou lodí ruské Černomořské flotily. Podle ukrajinské strany se loď potopila poté, co ji zasáhly ukrajinské protilodní střely Neptun.

Peskov: Na žoldnéře se ženevské konvence nevztahují

Dva Američané, zajatí ruskými vojáky na Ukrajině, jsou ve vazební věznici na území separatistické Doněcké lidové republiky (DNR), oznámila v úterý ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek DNR. Rusové označují oba zajatce, kteří dříve sloužili v amerických ozbrojených silách, za žoldnéře. Podle západního tisku oba muži sloužili jako dobrovolníci v jednom z útvarů pravidelné ukrajinské armády.

„Dva američtí žoldnéři Alexander Drueke a Andy Huynh, kteří byli zajati na Ukrajině, jsou v Doněcku,“ řekl zdroj Interfaxu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí potvrdil zajetí dvou Američanů na Ukrajině. Peskov oba muže označil za žoldnéře, na které se nevztahují ženevské konvence. Účastnili se podle něj nezákonných aktivit na území Ukrajiny a musí být pohnáni k odpovědnosti za své zločiny.

Peskov nevyloučil, že Američanům hrozí trest smrti. „Nic nemohu zaručit,“ řekl mluvčí americké televizi MSNBC. „Bude soud a bude rozhodnutí soudu,“ dodal.

Další tři cizince bojující za Ukrajinu proti ruským invazním silám – dva Brity a Maročana – soud v DNR nedávno odsoudil k trestu smrti za to, že se bojů podle soudu zúčastnili jako žoldnéři. Podle tohoto soudu se na ně nevztahují ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci.

Kyjev soudy separatistické republiky neuznává a naopak tvrdí, že trojice byla členy ukrajinských ozbrojených sil, a tudíž se na ně ženevské úmluvy vztahují. Jeden z obhájců odsouzených uvedl, že všichni tři se proti verdiktu hodlají odvolat.

Nezávislost separatistických „republik“ v Donbasu na východě Ukrajiny dosud uznalo jen Rusko, které je od jara 2014 pomáhalo vytvořit.

Rusko pokračuje ve snaze plně ovládnout Severodoněck

Ruská vojska pokračují ve snaze plně ovládnout východoukrajinské město Severodoněck. Ukrajinští obránci odrazili útoky na obce v jeho bezprostředním okolí, jsou však pod neustálou palbou ruského dělostřelectva a letectva. V úterní ranní svodce to uvedl generální štáb ukrajinské armády. Přilehlý Lysyčansk podle gubernátora čelí masivnímu ostřelování, ruské jednotky podle místní správy okupovaly nedalekou Toškivku.

Ruské síly se o dobytí nyní již poslední bašty ukrajinské obrany na východním břehu řeky Severní Doněc pokoušejí několik týdnů. Obránci však stále ovládají rozsáhlý průmyslový areál na západě dříve stotisícového města a rovněž několik obcí v jeho okolí.

Ukrajinské zdroje amerického Institutu pro výzkum války (ISW) zdůraznily, že tento týden bude pro bitvu o Severodoněck rozhodující. Ruští vojáci podle nich budou soustřeďovat své síly a vybavení k tomu, aby nad městem získali kontrolu. To ukrajinské stanici 24 Kanal potvrdil i šéf místní vojenské správy Roman Vlasenko, podle kterého dnes Rusové dobyli Toškivku, jež leží zhruba deset kilometrů jižně od Lysyčansku.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj sdělil, že v severodoněcké průmyslové zóně se odehrávají prudké boje. Rusové podle něj zasáhli vstupní halu závodu Azot a ostřelovali také okolí tří nyní již zničených mostů spojujících Severodoněck s Lysyčanskem.

Podle štábu Ukrajinci úspěšně čelí útokům v okolí vesnice Syrotyne a také Bilé Hory, která leží na jižním břehu řeky a přiléhá k Lysyčansku. Toto město podle Hajdaje čelí v posledním dni a půl masivnímu ostřelování, přičemž úřady se snaží stanovit počet obětí.

„Byla použita letadla. Zničeno bylo více než deset vícepodlažních budov, rodinné domy a budova policejní stanice. Zatím bylo nalezeno tělo jedné oběti. Zraněná žena byla okamžitě evakuována do Kramatorsku. Konečný počet obětí se zjišťuje, protože včera (v pondělí) bylo téměř nemožné se po městě bezpečně pohybovat,“ napsal Hajdaj.

Intenzivní palbě, který způsobila škody na civilní infrastruktuře, jsou podle Hajdaje vystavena také města Hirske a Vrubivka.

Úspěch podle vedení ukrajinské armády nezaznamenaly ruské útoky ve směru na Slovjansk, u obcí Bohorodyčne a Dolyna. Pokračuje také ofenziva jižněji položeného města Bachmut, kde nyní obě strany svádějí boje o vesnice Veršyna a Semyhirja.

Kvůli značným ztrátám ve velitelském sboru výsadkových jednotek je Rusko nuceno verbovat záložní důstojníky do vojenské služby a uzavírat s nimi krátkodobé smlouvy na tři měsíce, uvedlo také velení ukrajinské armády. Informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist