Při čtvrtečních explozích u kábulského letiště zemřelo 13 amerických vojáků a 15 jich bylo zraněno, uvedl americký generál Frank McKenzie. K zodpovědnosti za sebevražedné útoky se mezitím přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS) prostřednictvím své propagandistické agentury Amak. Podle CBS News, která se odvolává na nejmenovaného afghánského činitele, po útocích zemřelo nejméně 170 civilistů. Úřady zatím novou bilanci nepotvrdily a stále hovoří o tom, že počet mrtvých dosáhl 108. Zraněných jsou na dvě stovky.

McKenzie dále uvedl, že po bombovém útoku, který podle něj spáchali dva sebevražední atentátníci, následovala střelba. Evakuace z Afghánistánu podle něj pokračují, Spojené státy odhadují, že v zemi stále zůstává zhruba 1000 Američanů.

Islámský stát (IS) mimo jiné uvedl, že jeden z jeho bojovníků prošel „všemi bezpečnostními opevněními“ a přiblížil se na „méně než pět metrů k americkým vojákům“, než odpálil pás s výbušninami.

Komuniké IS se zmiňuje pouze o jediném sebevražedném útočníkovi, zatímco podle Pentagonu byly u letiště spáchány dva sebevražedné útoky, než se rozpoutala přestřelka, uvedla agentura AFP. IS také oznámil, že mezi oběťmi jeho útoku byli tálibové.

Islámský stát bojuje proti hnutí Tálibán, protože skutečnost, že přistoupilo na mírovou dohodu s USA, považuje za zradu, připomněla agentura AP. V dohodě, která byla uzavřena loni v katarském Dauhá, se Američané zavázali ke stažení vojsk a Tálibán k poskytnutí bezpečnostních záruk a k vyjednávání s vládou v Kábulu.

Před vážnou hrozbou teroristického útoku na letišti dnes varovaly rozvědky západních zemí. Nejmenovaný americký představitel agentuře AP už dříve sdělil, že za útokem s největší pravděpodobností stojí teroristická organizace Islámský stát, přesněji její odnož IS-Chorásán. Její řady podle AP nejspíše posílili radikalizovaní vězni, kteří byli osvobozeni během vojenského tažení Tálibánu v Afghánistánu. Organizace je zapřisáhlým nepřítelem Tálibánu, podotkla agentura Reuters.

Hnutí Tálibán, které nedávno v bleskové ofenzivě získalo kontrolu nad téměř celým afghánským územím, útok podle tiskových agentur odsoudilo. Zároveň uvedlo, že exploze se staly v oblasti, která je pod kontrolou amerických sil, a že podobné útoky se dějí kvůli pokračující přítomnosti zahraničních vojenských misí v zemi.

Jeden z výbuchů se podle Pentagonu odehrál u jednoho ze vstupů do prostoru letiště, označovaného jako „brána Abbey“, další v blízkosti nedalekého hotelu Baron. Hotel podle novinářů využívali zejména Britové.

V okolí letiště se v posledních dnech kvůli evakuačním letům shromažďovaly tisíce lidí. Jeden ze západních diplomatů podle Reuters sdělil, že místo bylo i přes varování před možným útokem „neuvěřitelně přecpané“. Letiště zvnějšku hlídají členové hnutí Tálibán.

O informacích od rozvědek, že na letišti bezprostředně hrozí teroristický útok, hovořil například ve čtvrtek ráno na rozhlasové stanici BBC Radio 4 náměstek britského ministra obrany James Heappey. Také belgický premiér Alexander De Croo uvedl, že Brusel dostal informace od USA a dalších zemí o „nebezpečí sebevražedného útoku na dav lidí“.

Několik hodin po útocích u letiště zahřměla Kábulem další silná exploze, uvedla agentura AFP s odvoláním na své novináře na místě. Příčiny nebyly hned jasné, a to i kvůli přerušení komunikace s afghánskými úřady od poloviny srpna, kdy radikální hnutí Tálibán svrhlo prozápadní vládu v Kábulu. Mluvčí Tálibánu později podle agentury Reuters upřesnil, že šlo o „kontrolovaný výbuch“, kterým američtí vojáci ničili munici. 

Washington se zároveň připravuje na možnost dalších útoků, o které by se útočníci mohli pokusit v pátek. Podle generála McKenzieho by teroristé hlásící se ke skupině Islámský stát-Chorásán mohli na letiště útočit raketami nebo bombami nastraženými v automobilech. „Děláme vše, co můžeme, abychom byli připraveni,“ prohlásil šéf centrálního velení amerických ozbrojených sil a dodal, že USA sdílely některé zpravodajské informace s Tálibánem. Generál se zároveň domnívá, že tálibové „některým útokům zabránili“.

Evakuace po útocích nabrala na rychlosti, píše Reuters. Diplomat z NATO mezitím agentuře řekl, že všechny zahraniční síly v Afghánistánu chtějí ukončit evakuace svých občanů a pracovníků ambasád do pondělí 30. srpna. Některé země už evakuační lety ukončily. Biden ve svém projevu v noci na dnešek potvrdil termín 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu.

V zemi je stále kolem 1500 amerických občanů, na 400 Britů nebo kolem 200 Němců, píše BBC News na svém webu a podotýká, že v tuto chvíli není jasné, zda tam jsou nějací Francouzi. Paříž chce nicméně své evakuace ukončit dnes večer. Západní země se kromě svých občanů snaží evakuovat také své afghánské spolupracovníky. Biden slíbil, že i po ukončení evakuační operace se Washington bude snažit dostat ze země Afghánce, kteří pomáhali USA v uplynulých letech.