Sedmnáctiletý Afghánec Zaki Anwari měl před sebou slibnou fotbalovou kariéru. Ze školního fotbalového týmu, kterému dělal kapitána, se přes místní kluby propracoval až do juniorské národní reprezentace. Jeho sny ale zastavil Tálibán, který v polovině srpna převzal nad zemí kontrolu. Anwari se proto, stejně jako mnoho dalších, rozhodl Afghánistán z obavy o svůj život a budoucnost opustit. Při zoufalém pokusu o útěk, kdy se z kábulského letiště snažil dostat na vnějším plášti amerického armádního letounu, minulý týden po pádu zemřel.
„Byl mladý a bál se,“ vysvětluje jeho čin pro americký deník The Wall Street Journal (WSJ) jeho bratr Zakir. Anwari se mu už dřív svěřil, že pokud povstalci zvítězí, jeho snům na fotbalovém hřišti i mimo něj bude konec.
Jak upozorňuje The Wall Street Journal, fotbal byl pro Afghánistán během posledních dvaceti let symbolem reintegrace do světa. Chlapci i dívky byli fanoušky evropských velkoklubů a sami tento sport aktivně hráli. „Jak budeme hrát fotbal?“ ptal se prý Anwari po vstupu Tálibánu do Kábulu.
Odejít ze země se ale rozhodl už dříve. Ráno den po obsazení Kábulu se proto vydal na Mezinárodní letiště Hámida Karzaje, odkud spojenci vypravují evakuační lety pro své zaměstnance a spolupracovníky. Den předtím odtud Američané v jednom jediném letu evakuovali přes 800 Afghánců.
Anwari z letiště ještě zavolal svému bratrovi, kterému řekl, že pokud neodejde, už nikdy si fotbal nezahraje. „Musím to zkusit,“ reagoval na bratrovy prosby, aby se vrátil domů.
Společně s Anwarim na letišti na možnou evakuaci čekaly tisíce dalších. Podle BBC se ze země doposud podařilo evakuovat přes 82 tisíc lidí. Ti, kteří se nedostali do letadel, se pokoušeli dostat se ze země jinak. Skákali na rozjíždějící se letadlo a snažili se udržet na jeho trupu nebo podvozku. Stejný nápad měl i Anwari.
Když se posádka amerického letounu C-17 Globemaster III rozhodla kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci na ranveji z Kábulu odletět bez pasažérů, Anwari společně s několika dalšími muži naskočili na podvozek a snažili se na letadle udržet. Někteří tuto snahu po chvíli vzdali, Anwari se ale držel dál. Když letadlo vystoupalo nad Kábul, Anwari se neudržel a spadl. Jeho pád zachytili na video přihlížející lidé na letišti.
In a distressing video, Afghans can be seen attempting to hold onto a U.S. military plane as it takes off from Kabul airport. According to reports, at least three people died after falling from the aircraft. pic.twitter.com/WvrO0FIIyv
— euronews (@euronews) August 16, 2021
Společně s ním podle WSJ zemřeli další dva mladí muži. Jeden spadl zhruba ve stejnou chvíli, druhého rozmáčkl zasouvající se podvozek letadla. Že padající člověk zachycený na videu byl skutečně Zaki Anwari, potvrdil pro The New York Times (NYT) šéf mediálního oddělení Afghánské sportovní federace a Afghánského olympijského výboru Peyman Aref.
„Byl laskavý a trpělivý, ale jako mnoho našich mladých lidí viděl příchod Tálibánu jako konec svých snů a sportovních příležitostí,“ řekl pro NYT Peyman Aref. Jak naznačil, Anwari nebyl jediný sportovec, který se obával, že s příchodem Tálibánu skončí jeho sportovní kariéra. Pro NYT Aref potvrdil informace některých médií, že ze země do Íránu utekla také 25letá sprinterka Kamia Yousufiová, která byla vlajkonoškou na zahajovacím ceremoniálu letošních olympijských her v Tokiu.
Tálibán má z výhry radost, jeho sousedům přinesla starosti
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist