Do Venezuely přiletěly ruské armádní letouny, které se mají v této jihoamerické zemi zúčastnit společných venezuelsko-ruských vojenských manévrů. Oznámil to v pondělí venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino López. Podle něj chtějí obě země ukázat, že jsou schopny spolupracovat v různých oblastech a připravit se i na obranu Venezuely.

"Měli bychom venezuelskému lidu a celému světu říct, že stejně jako spolupracujeme pro oba národy v různých oblastech rozvoje, připravujeme se rovněž na obranu Venezuely," prohlásil ministr obrany země, jejíž vláda podle agentury AFP často hovoří o údajných amerických plánech vojenského útoku.

Padrino López v pondělí společná cvičení oznamoval na mezinárodním letišti v Caracasu, kde uvítal zhruba stovku ruských pilotů a dalšího personálu po příletu několika armádními stroji.

Ruská armáda potvrdila, že v Caracasu přistály dva bombardéry Tu-160, nákladní letoun An-124 a linkový letoun Il-62, aniž upřesnila motivy a délku trvání mise.

Venezuelský ministr řekl, že tyto letouny už v zemi byly v roce 2013, ale nyní jde o "novou zkušenost". Ani on neupřesnil délku trvání chystaných manévrů, které podle něj mají "zvýšit úroveň interoperability systémů protivzdušné obrany" obou zemí.

"Ať se nikdo na světě neděsí z přítomnosti těchto strategických bombardérů na venezuelském území, jsme budovateli míru, a ne války," zdůraznil Padrino López.

AFP připomíná, že Rusko v posledních letech Venezuele prodalo vojenskou výzbroj za stovky milionů dolarů.

Související