Oddíly syrských Kurdů (YPG) se stáhnou ze severosyrského města Manbidž. Oznámily to v úterním prohlášení. Agentura AP uvedla, že tím Kurdové pomohli odvrátit střet mezi USA a Tureckem.

Manbidž leží u turecké hranice a Ankara si nepřeje, aby v této oblasti působily ozbrojené kurdské oddíly. V Manbidži jsou také američtí vojáci, kteří pomáhají Kurdy připravovat k boji.

YPG se podílely na boji proti radikálům ze samozvaného Islámského státu (IS). Zprávě o stažení YPG z Manbidže předcházela informace, že se Turecko a USA dohodly na postupu na severu Sýrie.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v úterý řekl, že YPG budou po stažení z Manbidže odzbrojeny. Se svým americkým protějškem Mikem Pompeem prý v pondělí ve Washingtonu dojednal, že do deseti dní začne plnění dohodnutého plánu. Podobný model by podle něj mohl být v budoucnu uplatněn i v severosyrské Rakce, ve městě Kobani a dalších oblastech, kde jsou přítomny YPG.

Turecko tyto oddíly, stejně jako Kurdy bojující v Turecku, považuje za teroristy. Spojené státy podle Çavuşoglua neslíbily, že YPG uznají za teroristickou organizaci. Turecká dohoda s USA v případě Manbidže podle ministra není náhradou za spolupráci Turecka s Ruskem v Sýrii.

V úterním prohlášení YPG se uvádí, že poradci těchto oddílů v oblasti Manbidže skončili práci, což byl výcvik místních bojovníků k obraně města.

Manbidž leží západně od Eufratu, v jehož okolí stále působí IS. Podle úterního sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zabili bojovníci této organizace od neděle nejméně 45 spojenců syrské vlády; provládní vojska zabila 26 radikálů. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Bojovníci IS v neděli zahájili v údolí Eufratu ofenzivu proti vesnicím, jež měla pod kontrolou vláda. Podle SOHR se lidé z IS zmocnili čtyř vesnic na silniční trase mezi Búkamálem, ležícím na irácké hranici, a městem Dajr az-Zaur severně od něj. Syrská státní média ale vzápětí uvedla, že se provládním silám podařilo vesnice dobýt zpět.

Organizace Islámský stát má nadále pod kontrolou části provincie Dajr-az-Zaur, kde leží stejnojmenné město. Na západním břehu Eufratu IS bojuje proti syrské armádě a jejím spojencům, zatímco na východním břehu stojí proti arabsko-kurdským milicím, které podporují Spojené státy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist