Ruský oligarcha Roman Abramovič získal izraelské občanství a izraelský pas. Potvrdil to v pátek izraelský velvyslanec v Moskvě Gary Koren, na jehož úřad se Abramovič, který má židovské kořeny, se žádostí o imigraci do Izraele obrátil.

Podle Korena bude Abramovič žít v Izraeli. Izraelská média se pondělnímu příjezdu nyní nejbohatšího občana Izraele věnují od začátku týdne. List Haarec poukázal na Abramovičovy potíže s prodloužením víza v Británii, kam ale jako Izraelec bude moci nyní jezdit bez víza, aspoň dokud bude Británie členem Evropské unie.

"Dokončil proceduru žadatele, přestěhoval se, žije v Izraeli a dostal izraelský pas," řekl Koren stanici Echo Moskvy. Velvyslanec doufá, že Abramovič, jehož jmění se odhaduje na více než 12 miliard dolarů (asi 266 miliard korun), bude investovat v Izraeli. "Je to úspěšný podnikatel a my doufáme, že část jeho bohatství bude investována do naší ekonomiky," řekl Koren s poukazem na možnost pomoci izraelskému fotbalu, který je prý "v politováníhodném stavu".

Abramovič je kromě jiného majitelem anglického fotbalového klubu Chelsea. Kvůli potížím s vízy pozastavil svůj projekt na přestavbu stadionu klubu, kde měla být zvýšena kapacita na 60 tisíc míst. Oficiálně se pozastavení plánu vysvětluje jako "důsledek nepříznivého investičního klimatu".

Podle izraelských sdělovacích prostředků Abramovič přesídlil na základě izraelského zákona o právu na návrat, jež se týká osob, které prokážou své židovství.

Haarec píše, že Londýn byl po 20 let útočištěm oligarchů, ale teď, po útoku na dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru, začala britská vláda při vízovém řízení klást detailnější otázky o původu majetku dotyčných. Ačkoliv by pro Abramoviče a jeho účetní nemělo být problémem dodat přehled o majetku, rozhodl se Abramovič pro Izrael.

Naposledy majetkové přiznání udělal v roce 2011 v Rusku. Kromě luxusních sídel v Rusku, Británii a Francii, několika jachet a aut v něm přiznal 130 milionů dolarů v hotovosti a akciích.

Izrael v roce 2007 přijal zákon, podle nějž nově příchozí nemusí 10 let od získání občanství vykazovat majetek a výdělek nabytý mimo Izrael. Ačkoliv není důvod domnívat se, že je motivem Abramovičova přesídlení útěk před daňovým přiznáním, jeho neochota poskytnout Británii přehled o svém jmění v zájmu obnovy víza vyvolává otázky, píše Haarec.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist