Ukrajinská kontrarozvědka SBU zablokovala kybernetický útok na diplomatický úřad jedné z členských zemí Severoatlantické aliance v Kyjevě. Oznámil to v úterý ukrajinský server Cenzor s odvoláním na prohlášení tiskové služby SBU. O kterou zemi jde, informace neuvádí.

Ze zprávy kontrarozvědky vyplývá, že hackeři se o útok na zahraniční velvyslanectví pokusili s využitím údajů, které získali proniknutím do jednoho z úřadů ukrajinského ministerstva zdravotnictví. Šéf tohoto úřadu, který nezajistil bezpečnost uložených údajů, byl podle SBU propuštěn a je trestně stíhán. Kdy k incidentu došlo, kontrarozvědka neupřesnila.

Ukrajina je častým terčem hackerů, podle Kyjeva jsou útoky většinou vedeny z Ruska. Naposledy SBU veřejnost varovala před útočnými viry nasazenými do ukrajinské sítě před nedávným finálovým zápasem fotbalové Ligy mistrů v Kyjevě. I tento útok ukrajinské úřady připsaly Rusku.

Na možné zesílení kybernetických útoků proti Ukrajině letos v únoru upozornilo vedení amerických výzvědných služeb. Ředitel tajných služeb Dan Coats ve zprávě pro americký Kongres uvedl, že ukrajinská infrastruktura se stane terčem útoků ruských tajných služeb a vládních agentur, které se mimo jiné zaměří na energetické a komunikační systémy.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist