Slovensko již v roce 2013 dostalo od italských úřadů informace o kontaktech mafie s italským podnikatelem Antoninem Vadalou, o kterém psal zavražděný novinář Ján Kuciak. Napsal to portál Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval. Ministr vnitra Robert Kaliňák o víkendu tvrdil, že italské úřady se slovenskými kolegy příliš nespolupracovaly. Slovenská média rovněž zpochybnila odbornost lékaře, který ohledával tělo zastřeleného reportéra a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.
"V roce 2013 dorazily z Říma na Slovensko podrobné zprávy o Vadalovu klanu. Mezi nimi i klíčová informace, že se ve své rodné Kalábrii pravidelně setkával s předními představiteli mafie," uvedl portál, který se odvolal na korespondenci mezi slovenským velvyslanectvím v Římě a italským úřadem proti mafii (DIA).
Ministr Kaliňák v úterý před poslanci parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost řekl, že italská strana neposílala na Slovensko z vlastní iniciativy ve zmiňovaném případu žádné informace. Uvedl také, že vůči podnikatelům, o kterých psal Kuciak, policie vedla přes 70 řízení a naposledy pět případů skončilo návrhem na podání obžaloby kvůli korupci.
Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o podnikatelských vazbách Vadaly na blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica. Tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a poradkyně Mária Trošková po vraždě novináře rezignovali na své posty na úřadu vlády, a to do vyšetření případu.
Kuciak spolupracoval také s novinářkou a zakladatelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavlou Holcovou.
Novinářka portálu Topky.sk bez bližších podrobností sdělila, že Kuciak ji naposledy informoval o tom, že zjistil nové propojení mezi italskými podnikateli a dalšími z politiků Ficovy strany Směr - sociální demokracie.
Vadalu a dalších šest osob slovenská policie během vyšetřování Kuciakovy vraždy minulý týden zadržela, později je ale všechny propustila.
Vadala své napojení na mafii odmítl a popřel také informace, že díky politickým kontaktům získal miliony eur na dotacích za hospodaření na půdě a z evropských fondů. Slovenskému listu Korzár Vadala řekl, že v kauze jde o intriky slovenské opozice s cílem způsobit pád Ficovy vlády. Předložil také dokumenty italských úřadů, ve kterých je podle něj mezi členy klanu Vadalů uvedeno jméno Antonino Vadala, ale s jiným datem narození, než je jeho.
List SME i televize Markíza zpochybnily odbornost lékaře, kterého policie povolala k ohledání těl reportéra a jeho přítelkyně. Zmiňovaný lékař podle Markízy nebyl soudním lékařem ani znalcem, ale patologem, který přednáší histologii. Právě skutečnost, že na místě neštěstí v Kuciakově domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy nebyl soudní lékař, by prý mohla ztížit určení času smrti a dalších okolností.
Policie dosud nezveřejnila detaily vraždy. Zastřelenou dvojici našli policisté v neděli 25. února pozdě večer. Markíza uvedla, že podle dokumentů od přítomného lékaře zemřeli o dva dny dříve, tedy v pátek.
Rodina Kuciakovy snoubenky již dříve tvrdila, že se s Kušnírovou nebyla schopná spojit již od středy 21. února. Právě toto datum policie uvedla ve výzvě k řidičům, aby zálohovali svá data z kamer ve vozidlech, pokud projížděli okresy v okolí místa vraždy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist