Týden může být v životě země velmi rychlá doba. Slováci si představují, že vražda novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové dala do pohybu události dříve nepředstavitelné. A že třeba povedou k pádu premiéra Roberta Fica.

Když už trochu opadly emoce, je dobré si onu revoluci trochu shrnout a načrtnout si, jak je to doopravdy.

Prezident Andrej Kiska čekal týden, až se v neděli po schůzce s premiérem Robertem Ficem naštval a řekl, že chce buď zásadní rekonstrukci vlády, nebo předčasné volby a že provede tuto zemi těžkým obdobím. Nejspíš to ale nic nemění na tom, že na první dvě věci nemá pravomoci a většina proti Ficovi se mu bude skládat těžko.

K třetímu bodu je potřeba dodat, že se všeobecně předpokládá, že nejpozději koncem jara Kiska oznámí, že z politiky odchází a nebude už příští rok kandidovat na prezidenta. Kdyby názor změnil, to by byl od něho opravdu radikální krok. Jenže nic z jeho projevů, ani lidé v jeho okolí změnu nenaznačují, takže prezident se sice (konečně) ostře postavil vůči Ficovi, ale jeho předpokládaná budoucnost mimo politiku jeho odhodlání a vyjednávací sílu značně oslabuje.

Kiska destabilizuje Slovensko, jednal se Sorosem, zaútočil Fico

Už i někteří členové vládní koalice naznačují, že odchod ministra vnitra Roberta Kaliňáka je nezbytné minimum. V úterý se má sejít koaliční rada, ale čeká se na rozhodnutí drolící se nejmenší strany vládního tábora Most-Híd, jejíž vedení bude zasedat až 12. března. Tato strana sice může Fica připravit o většinu v parlamentu, ale vyjednat si "nákup" poslanců z jiných stran – třeba populistické Jsme rodina – je spolehlivou součástí moderní slovenské politické tradice. Fico se už v minulosti otřepal několikrát, i když nyní to vypadá asi na jeho asi nejhorší politickou krizi.

Slovenští novináři z proevropských médií jsou sice v emotivním šoku po vraždě kolegy, jsou ale semknutí jako nikdy předtím. Jenže předseda vlády Fico v neděli naběhl na vlnu alternativních a dezinformačních serverů a tvrdí, že nedělní prezidentovo prohlášení nevzniklo na Slovensku. Prezidentská kancelář říká opak, nicméně semínko nedůvěry je zaseto.

A do toho v pondělí vyvrcholil prodej provládního, nicméně dosud stále proevropského deníku Pravda českému majiteli dezinformačních Parlamentních listů Ivo Valentovi. Milovníci všelijakých spikleneckých teorií jistě jásají, že bude kam psát o údajné přípravě převratu na Slovensku.

Robert Fico se jen tak nemíní vzdát. V pondělí obvinil prezidenta, že nezná ústavu a destabilizuje Slovensko. A premiér dokonce naznačil, že Kisku možná inspiroval americký miliardář George Soros, s nímž se loni slovenský prezident soukromě setkal v New Yorku. Fico prezidenta vyzval, aby o obsahu schůzky veřejnost informoval, protože na ní nebyl přítomen nikdo z ministerstva zahraničí.

Dezinformační válka je součástí hlubšího procesu, který pojmenoval prezident Kiska jako téměř absolutní ztrátu důvěry Slováků ve stát. Obnova takové důvěry, pokud o ni vůbec politici projeví zájem, je běh na velmi dlouhou trať.
Důkladné vyšetření vraždy novináře a jeho přítelkyně by byl jen začátek, kdyby ovšem Fico do celé situace nezatáhl univerzálního nepřítele evropských populistů George Sorose. Fico se stal směšným a nebezpečnějším zároveň.

Kiska destabilizuje Slovensko, jednal se Sorosem, zaútočil Fico

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist