Slovenský prezident Andrej Kiska v neděli navrhl "rozsáhlou a zásadní rekonstrukci" nynější vlády premiéra Roberta Fica, anebo předčasné volby jako východisko z krize důvěry ve stát po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

O budoucnosti vlády hodlá jednat v příštích dnech s politickými stranami, oznámil v prohlášení, které přenášely televize v přímém přenosu z prezidentského paláce v Bratislavě.

"To poslední, co naše společnost nyní potřebuje, je politické divadlo na televizní obrazovce v podání nejvyšších ústavních činitelů," objasnil Kiska, proč se rozhodl zrušit své avizované večerní televizní vystoupení o situaci na Slovensku.

Prezident uvedl, že s Ficem osobně hovořil o možných východiscích z vážné politické krize. "Ukázalo se však, že naše názory jsou rozdílné," řekl.

Poznamenal, že v pátek, kdy občané Slovenska uctili památku obětí vraždy, cítil i odhodlání začít bolestný proces nápravy státu, vůči kterému nyní panuje obrovská nedůvěra, a to opodstatněně: "Překročily se hranice, věci zašly příliš daleko a není cesty zpět. Vnímáme aroganci moci," prohlásil Kiska.

Nemůže prý zlehčovat atmosféru dusící zemi. Pocit nespravedlivého státu vidí jako téměř absolutní. I kdyby se ukázal jakýkoliv, třeba i náhodný motiv vraždy, velké množství lidí je nyní přesvědčeno, že tragédie odráží slovenskou realitu. "To je strašná vizitka republiky po 25 letech existence. Něco špatného je pod povrchem. Něco špatného je v samých základech našeho státu," řekl.

Kiska podle svých slov čekal týden, jaké kroky podnikne vládní koalice, aby obnovila důvěru lidí ve stát, avšak zdá se, že žádné řešení se nerýsuje, žádný plán prezident nevidí, a proto se rozhodl začít jednat s politickými stranami, jak si představují budoucnost vlády.

"Vidím dvě možnosti - rozsáhlou a zásadní rekonstrukci vlády, která by nepolarizovala společnost, anebo předčasné volby," prohlásil.

Prezident rovněž požádal občany o důvěru ve vyšetřovatele, kteří případ vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky objasňují.

Návrh slovenského prezidenta Andreje Kisky na rekonstrukci vlády je podle premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica popřením výsledků voleb.

"Návrhy prezidenta na totální rekonstrukci vlády, spojenou s hlasováním o důvěře nové vládě, jsou popřením výsledků demokratických parlamentních voleb, které se konaly v roce 2016. Prezident se tímto prohlášením hlásí k opozici, která hovoří o potřebě převratu na Slovensku," tvrdil před novináři Fico.

Dodal, že případné personální změny v kabinetu budou výsledkem dohody tří koaličních stran a že hlava státu v této věci nemá z ústavy žádné pravomoci.

Předseda SNS a parlamentu Andrej Danko před novináři neuvedl, zda podporuje Kiskovy návrhy na zásadní rekonstrukci vlády nebo na vypsání předčasných voleb. Danko, stejně jako dříve prezident Kiska, zrušil svůj původně plánovaný večerní projev v televizi.

"Jsem připraven vést dialog s prezidentem i předsedou vlády. Jsem připraven svolat mimořádný sněm Slovenské národní strany a vést konstruktivní politiku k tomu, aby vzniklá situace byla vyřešena," řekl Danko na mimořádném brífinku.

Většina opozičních stran na Slovensku, včetně nejsilnější formace Svoboda a Solidarita (SaS), se vyslovila pro vypsání předčasných voleb.

"Řešení vidíme v předčasných volbách. SaS návrh na předčasné volby v parlamentu proto podpoří," napsal předseda SaS Richard Sulík na svém facebookovém profilu.

"Rekonstrukce vlády v této chvíli již není alternativou. Společnost potřebuje nový začátek, protože tato vláda již není schopná spravovat dobře a spravedlivě naši zemi," uvedla poslankyně protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Veronika Remišová.

Předčasné volby by ve 150členném slovenském parlamentu muselo podpořit alespoň 90 poslanců, které koalice ani opozice samostatně nemají.

Sulík také uvedl, že pokud Fico do úterý neprosadí v souvislosti s vraždou reportéra odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka a policejního prezidenta Tibora Gašpara, začne SaS sbírat podpisy pod návrh na vyslovení nedůvěry premiérovi.

Odvolání předsedy vlády, na které opozice také nemá dostatek hlasů, znamená podle slovenské ústavy pád celé vlády.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist