Mírové rozhovory o řešení krize v Sýrii, svolané pod záštitou OSN na 8. února do Ženevy, byly odloženy na konec února. Oznámil to v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který se v Moskvě setkal se zástupci některých syrských opozičních skupin, uvedla agentura AP. Termín jednání ve Švýcarsku byl přitom stanoven již před koncem loňského roku. Mluvčí zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury ale ruské prohlášení nepotvrdila.

Lavrov nijak nezdůvodnil, proč byly rozhovory přesunuty. Uvítal nicméně nedávná mírová jednání o Sýrii v kazašské Astaně, která přivedla k jednání tváří v tvář zástupce režimu prezidenta Bašára Asada a jeho odpůrce.

Jak šéf ruské diplomacie rovněž zmínil, Moskva na setkání v souvislosti s rozprouděním debaty představila i návrh nové syrské ústavy. Nešlo podle něj ale rozhodně o pokus, jak Syřanům vnucovat ruskou vůli.

"Nemůžeme potvrdit, že byly únorové rozhovory posunuty," uvedla de Misturova mluvčí. "Budeme si jisti teprve poté, co se zvláštní zmocněnec vrátí z rozhovorů s šéfem OSN Antóniem Guterresem, které se uskuteční příští týden," dodala.

Rusko, Turecko a Írán se v Astaně dohodly na tom, jak sledovat porušování příměří, které v Sýrii platí od 30. prosince, nevztahuje se však na teroristické skupiny, jako je Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu). Jak v pátek uvedla mluvčí ruské diplomacie, Moskva doufá, že spolupráce s Ankarou a Teheránem ohledně syrské krize bude dlouhotrvající.

Ženevský mírový proces předpokládá, že režim syrského prezidenta Bašára Asada a jeho protivníci z řad politické i ozbrojené opozice se dohodnou na nové ústavě a volbách.

Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle posledních údajů si vyžádala více než 300 000 obětí a z domovů vyhnala miliony lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist