Donald Trump je definitivním vítězem voleb v amerických státech Wisconsin a Pensylvánie, kde se jedna z poražených protikandidátek domáhala přepočtu hlasů. Zatímco ve Wisconsinu Trumpovo vítězství přepočet v pondělí potvrdil, v Pensylvánii žádost o kontrolu ve stejný den zamítl federální soud, uvedla agentura AP.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Pensylvánie a Wisconsin patří spolu s Michiganem mezi tradičně demokraty podporující státy, kde se očekávalo vítězství Trumpovy sokyně Hillary Clintonové a jejichž ovládnutí otevřelo republikánovi cestu do Bílého domu. Po přepočtu téměř tří milionů hlasů ve Wisconsinu vyhrál Trump o 22 748 hlasů, jeho náskok tedy proti původně ohlášenému výsledku narostl o 131 hlasů.

Výsledky napadla kandidátka Strany zelených Jill Steinová, která bez důkazů tvrdila, že stroje evidující a počítající hlasy byly vystaveny riziku hackerských útoků. Soudce v Pensylvánii její požadavek zamítl.

Steinová získala v obou státech okolo jednoho procenta hlasů, podle některých komentátorů však mohla Clintonové přetáhnout klíčové voliče, kteří by demokratce pomohli k celkovému vítězství.

V Pensylvánii, kde hlasovalo šest milionů lidí, zvítězil Trump o 44 000 hlasů, tedy méně než jedno procento. V Michiganu soud žádost o přepočet zamítl již v pátek.

Celkově získal budoucí prezident ve všech amerických státech 306 hlasů volitelů, Clintonová 232. Volitelský sbor se k formálnímu potvrzení Trumpova vítězství sejde příští pondělí.